LED žárovka „bliká“. Co s tím

  1. Světlo některých LED žárovek může skutečně blikat. Tento efekt ale vidí jen citlivější osoby.
  2. Jde o podobný efekt, jaký lze pozorovat třeba u klasických zářivek.
  3. Blikání je dáno kvalitou, respektive nekvalitou elektroniky v LED žárovce – takzvaného předřadníku.
  4. Někomu toto blikání může vadit, jiný jej nevnímá. Systémové řešení tohoto problému neexistuje.

Proč je to důležité

Citlivější osoby skutečně mohou rychlé rušivé blikání u některých LED žárovek někdy vnímat. Rychlé blikání jim pak třeba znemožňuje drobnou práci, u které je potřeba soustředěné vnímání zrakem.

Nejde ale o častý problém. Takto „blikají“ některé nekvalitní LED žárovky, případně může jít o vadu konkrétního kusu. Řešení je jednoduché – žárovkám, které blikají, se příště vyhnout a kupovat kvalitní a ověřené značky. 

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Může za to nekvalitní elektronika v žárovce

Za blikání LED žárovek může jejich elektronika – konkrétně takzvaný předřadník. Pokud jsou v předřadníku použity nekvalitní součástky, nebo je jeho samotné řešení z finančních důvodů nedokonalé, může pak LED žárovka drobně blikat.

Bohužel v současné době pro běžné spotřebitele asi neexistuje jednoduché řešení, jež by tento problém systémově eliminovalo. Je to dáno nejspíš tím, že procento lidí, kteří blikání LED žárovky vnímají jako rušivé, není tak vysoké, aby se tím výrobci začali více zabývat. Doporučuje se zejména:

  • Vyzkoušet více druhů a značek LED žárovek a najít takovou, která „nebliká“. U značkových výrobců je větší pravděpodobnost kvalitního předřadníku, ovšem nemusí to být pravidlo.
  • Vyhnout se LED žárovkám typu „kukuřice“ s větším počtem LED diod, u nichž je pravděpodobnost blikání větší. Těchto žárovek ale na trhu ubývá.

Mohlo by vás také zajímat:

Jak se měří spotřeba tepla
Měření spotřeby tepla není tak jednoduché jako u spotřeby elektřiny nebo plynu. Je to však důležité pro rozúčtování nákladů na vytápění v bytových domech.  
Víc najdete tady
Co je to wattmetr a k čemu vám bude doma dobrý
Pomocí wattmetru snadno změříte spotřebu elektrické energie u různých domácích spotřebičů.
Víc najdete tady
Co všechno můžu ovládat v rámci chytré domácnosti
Do chytré domácnosti může být zapojena celá řada domácího vybavení.
Víc najdete tady