E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Často hledaná témata:

Co je ekologická stopa?

Životní prostředí Emise Česká republika Etika

  •  Ekologická stopa je uměle vytvořená hypotetická jednotka, s jejíž pomocí je možné porovnávat činnost člověka z hlediska jejího dopadu na  ekosystém planety a trvalou udržitelnost.
  •  Ekologická stopa určuje, kolik metrů čtverečních zemského povrchu potřebuje člověk k dané činnosti či pro svůj život. Obecně platí, že čím nižší  je u dané lidské činnosti ekologická stopa, tím lépe. 

TIP

V programu Benefit můžete získávat až 1 500 Kč ročně za to, že snížíte svoji spotřebu elektřiny! Ušetříte díky nižšímu vyúčtování, přivyděláte si bonusovou odměnou a méně zatížíte životní prostředí.

Ekologická stopa leckoho vyděsí

Statistici vyčíslují přírodní zdroje, lidskou spotřebu a průmyslové znečištění. „Ekostopa“ tato data zohledňuje a taky sčítá všechny pozemské plochy, které významným způsobem využíváme. Když porovnáme rozlohu zeměkoule a současné lidstvo, zjistíme, že každému člověku teoreticky ročně náleží 1,8 gha (globálních hektarů). Přesně tolik prostoru může příslušník rodu Homo využívat, abychom všichni dohromady umožňovali planetě obnovu.

Jak správně tušíte, skutečnost je složitější. Ekologická stopa průměrného obyvatele České republiky dosahuje přibližně 4,8 gha. Naše nároky jsou skoro třikrát vyšší, než kolik zdrojů a životního prostoru máme tady na zeměkouli „rezervováno“.

Jak zjistíte ekologickou stopu

Výsledek poměrně obtížného výpočtu může sestávat ze 4 kategorií: potraviny, bydlení, doprava , zboží a služby. Ekologická stopa stoupá plýtváním, spalováním fosilních paliv, konvenčním osobním automobilismem a jistě byste sami doplnili řadu dalších příkladů. Planetu zatěžujeme méně, když raději šetříme energie, nakupujeme spíše biopotraviny, lokální a recyklovatelné produkty, cestujeme hromadnou dopravou, na kole nebo pěšky.

On-line kalkulačky pro výpočet ekologické stopy

Některé internetové aplikace mají ještě vyšší ambice. Spočítají ekologickou stopu každého individuálního uživatele, ale také různých měst, jídel nebo městských úřadů. Uveďme některé organizace, které vyčíslí vaši ekostopu pod následujícími odkazy.

  1. Česká asociace Zelený kruh: www.hraozemi.cz
  2. Uhlíková stopa podle české organizace Calla
  3. Uhlíková stopa podle anglické společnosti Carbon Footprint Ltd.
  4. Vodní stopa podle anglické organizace Water Footprint network
  5. Ekologická stopa podle kanadské organizace MEC
  6. Ekologická stopa podle Světového fondu na ochranu přírody

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.