Co jsou fosilní paliva?
- Ropa, uhlí a zemní plyn vznikly v zemi postupnou chemickou přeměnou pravěkých organismů.
- Právě proto se označují jako fosilní paliva. Jde o nerostné suroviny, jejichž množství je na Zemi omezeno.
V České republice vyrábíme zhruba polovinu elektřiny v tepelných elektrárnách, které spalují především uhlí - tedy jedno z fosilních paliv. Automobily a letadla poháníme hlavně ropnými produkty - benzínem, motorovou naftou nebo zkapalněným ropným plynem (LPG). Mezi fosilní paliva patří rovněž zemní plyn, kterým vytápí či ohřívá vodu většina domácností.
Výhoda ropy, uhlí a zemního plynu
Uvedené suroviny vznikaly hluboko v zemi bez přístupu vzduchu miliony let a doposud měly velkou výhodu hlavně v nízké ceně a snadném využití. Fosilní paliva nám totiž umožňují vyprodukovat mnoho elektrické, tepelné a pohybové energie, aniž bychom museli vymýšlet a sestrojovat sofistikované technologie.
Fosilní paliva ustupují obnovitelným zdrojům
Vzhledem k problémům, které s fosilními palivy pojí, jako jsou negativní vlivy jejich používání na životní prostředí nebo vyčerpávání jejich zdrojů, je pomalým ale zřejmě už nezvratným trendem využívání obnovitelných zdrojů energie - solárních, vodních a větrných elektráren, bioplynových stanic apod. Nejde o žádný experiment, ale spíše o návrat na prvopočátek energetického řetězce – na jehož počátku stojí sluneční energie dopadající na zemský povrch a na konci pak třeba vytěžená ropa. Bez slunečního záření by totiž nemohly kvést rostliny, takže by neexistovaly ani pravěké organizmy, ze kterých fosilní paliva vznikla.
Dobíjejte svůj elektromobil za výhodnější ceny s kartou E.ON Drive. Jako registrovaný zákazník budete mít 1 kWh už od 3 korun a v aplikaci E.ON Drive si můžete například prohlédnout historii dobíjení. Navíc vám můžeme postavit dobíječku i u vás doma. Objevujte možnosti elektromobility na E.ON Drive.