E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Často hledaná témata:

Co jsou to chytrá města (smart cities)?

  •  Smart Cities zavádí moderní a inteligentní technologie, které usnadňují šetření energií, zvyšují životní úroveň obyvatel a šetří životní  prostředí.
  •  Jde o spolupráci veřejného sektoru, podnikatelské i akademické sféry, nevládních neziskových organizací a obyvatel města.
  •  V praxi jde většinou o implementaci moderních technologií za účelem úspor energií, lepší informovanosti a snadnější občanské participaci  na  chodu města.

Města po celé Evropě i jinde ve světě se snaží rozvíjet “chytrým” tedy moderním způsobem. Pojem smart city se stále častěji objevuje také v ČR. Výklady tohoto pojmu se ale dost liší. Společným jmenovatelem je snaha o inovativní postupy ve vývoji města. Výklady pojmu lze rozdělit na dvě základní kategorie. Ta první usiluje především o implementaci inovativních technologií do dopravy, budování infrastruktury, rozšíření služeb a bezpečnosti pro občany. Druhá kategorie směřuje spíše k celkové spolupráci všech zapojených subjektů. Tedy veřejného sektoru, podnikatelské i akademické sféry, nevládních neziskových organizací a obyvatel města, kteří tak získávají prostor spolurozhodovat o změnách v jejich městě.

Koncept smart city si s využitím informačních a komunikačních technologií klade za cíl budovat sociální a technologickou infrastrukturu, usnadňující udržitelný hospodářský růst. Prostřednictvím „chytrých“ řešení v oblasti budování a rozvoje veřejné infrastruktury, tedy místní komunikace, veřejného osvětlení, cyklostezek, hospodaření s odpadem nebo provozu veřejných budov tak zvyšuje životní úroveň obyvatel, zlepšuje celkové hospodaření města a reguluje negativní dopady na životní prostředí. Chytrá města usilují o lepší využití zdrojů a menší tvorbu emisí.

TIP

Stavíte, či opravujete dům? Zajímá vás problematika úspor energií, solárních technologií, tepelných čerpadel, nebo prostě chcete ušetřit náklady na elektřinu či plyn? Zkuste telefonickou či emailovou konzultaci s našimi energetickými poradci. Konzultace jsou zdarma. Více informací se dozvíte na našich stránkách Energetického poradenství, kde také najdete kontaktní formulář pro zadání dotazu.

Smart cities v Česku

Smart cities, nebo-li chytrá města, jsou již zastoupena i v ČR. Chytrými městy se chtějí stát například Praha, Brno, Písek či Pardubice. Právě tato města se snaží o spolupráci mezi svým vedením, akademickou sférou, soukromým sektorem i obyvatelstvem. Spolupráce má vést k celkové efektivitě. Tedy inteligentnější městské dopravní síti, moderního zásobování vodou, nakládání s odpadem, účinnější způsoby osvětlení a vytápění budov a celkově udržitelný hospodářský růst.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.