E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jaký je princip decentrální neboli lokální rekuperace?

Teplo Plyn Životní prostředí Moderní technologie Investice
  • Větrací systém s rekuperací tepla může být centrální nebo decentrální (lokální).
  • Centrální větrací systém má jednu jednotku s výměníkem, která se stará o čerstvý a teplý vzduch v celém domě nebo bytě. 
  •  Decentrální rekuperační jednotka větrá pouze jednu místnost. 

Decentrální (lokální) větrací jednotka s rekuperací tepla je vhodná všude tam, kde není možné instalovat složitější centrální větrací systémy. Hodí se třeba do bytů, které si nechceme zastavět vzduchotechnickými rozvody, ale chceme mít čerstvý vzduch třeba v ložnici. Lokální větrání s rekuperací se instaluje obvykle přímo do obvodové zdi, do níž je třeba vybourat odpovídající otvor. Přes zeď pak zařízení nasává čerstvý vzduch z venku a vypouští vydýchaný vzduch zevnitř. Decentrální rekuperace má většinou nižší účinnost než centrální jednotky, ale snadněji se instaluje. Zařízení může být ovládáno třeba pomocí čidla koncentrace CO2 v interiérovém vzduchu.

  • Běžný větrací systém s rekuperací tepla předává vydýchané teplo čerstvému vzduchu v centrální jednotce, která velmi vzdáleně připomíná jakési „plíce“. Tady se sbíhá potrubí, jež vede celým domem a stará se o čerstvý a ohřátý vzduch ve všech místnostech.
  • Decentrální větrací systém s rekuperací žádnou hlavní jednotku mít nemusí. Toto větrná je obvykle umístěno v  obvodové zdi domu s pracuje pouze pro jednu místnost.

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!