E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Co je to uhlíková daň?

Životní prostředí Zákony
  • Uhlíková daň by se měla vztahovat na paliva i běžné produkty podle toho, kolik emisí CO2 během jejich výroby vzniká.
  • Daň by mohla pomoct v boji s globálním oteplováním. Ekologičtější technologie by pak totiž vycházely levněji.
  • Tato daň ale zatím neexistuje, jde jen o návrh.

Na oteplování zemského klimatu se podílí hlavně oxid uhličitý, tedy CO2.. Ten vzniká jak spalováním fosilních paliv, tak i další lidskou činností. Abychom zbrzdili rychlost klimatických změn, měli bychom snížit právě emise CO2. Jedním ze způsobů je takzvaná uhlíková daň. Platil by ji každý, kdo CO2 nějakým způsobem produkuje. Peníze z daně by se pak použily třeba na podporu ekologických technologií.

Zdanění uhlíku

Uhlíková daň v současnosti nikde na světe nefunguje, zatím je to jen návrh. V praxi by výrobci platili daň podle toho, kolik oxidu uhličitého jejich výrobek nebo vytěžená surovina vypustí do atmosféry. Za každou tunu emisí nebo spotřebovanou tunu fosilních paliv by se tak platila daná částka.

Pokud by se zdanění zavedlo, lidé i firmy by začali víc využívat ekologické technologie s nižší daní. Kromě toho je uhlíková daň jasně předvídatelná – na rozdíl třeba od emisních povolenek. Firmy by s ní mohly při podnikání lépe počítat.

Problematický, ale účinný nástroj

Nevýhodou by na druhou stranu bylo například zdražení různých výrobků – hlavně potravin. Někteří odborníci navíc tvrdí, že by daň mohla ohrozit jak produkci potravin, tak soběstačnost jednotlivých států. Zvlášť pokud by ji platili i zemědělci a výrobci.

Aby daň dávala co největší smysl, musela by se zavést po celém světě. A to není jednoduché. Pokud by se to ale podařilo, mohla by se uhlíková daň časem stát jedním z nejúčinnějších nástrojů, jak snižovat dopady klimatických změn.

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!