E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Často hledaná témata:

Jak zlepšují chytrá města podmínky pro podnikání?

Pro podnikatele
Moderní technologie Veřejný sektor Česká republika

  • Města po celém světě zavádějí moderní a inteligentní technologie, které šetří energii, zlepšují ovzduší a životní úroveň obyvatel.
  • Průkopníky smart cities jsou v Evropě Barcelona a Vídeň. V Česku se chytrým městem stává například Praha nebo Písek.
  • V chytrých městech spolupracuje veřejný sektor s podnikatelskou sférou, akademiky i neziskovými organizacemi.
  • Součástí chytrých měst jsou také metodiky a opatření, jež zlepšují a zjednodušují podnikání.

Města napříč celou Evropou se neustále snaží zlepšovat podmínky pro kvalitní život svých obyvatel. Do metropolí se stěhuje pořád víc lidí, což přináší dopravní zácpy, znečištění, rostou nároky na bydlení, zvyšuje se spotřeba energií nebo produkce odpadu. Jednou z cest pro řešení různých problémů spojených s životem ve městě, je zavádění nejrůznějších moderních technologií, které umožňují lepší kooperaci a komunikaci obyvatel a institucí. Souhrnně tomu říkáme chytré město - smart city. 

Smart cities v Česku

Koncept smart city přijala za svůj i některá česká města. Mezi jinými například Praha, Brno, Písek, Pardubice nebo Liberec. Společným jmenovatelem plánů na vytváření chytrých měst je většinou budování technologické infrastruktury, zavádění chytrých technologií do dopravy, budování úsporného veřejného osvětlení či snižování negativních dopadů na životní prostředí. Ve městech budoucnosti by se proto mělo nejen lépe žít a dýchat, ale také podnikat.

Chytré město má plynulou dopravu

Velkou výzvou jsou pro většinu metropolí dopravní zácpy, proto koncept chytrých měst zpravidla obsahuje projekty, jež mají dopravní situaci zlepšit. Záměrem je, aby lidé přesedlali z aut na kola nebo MHD. K tomu mají přispět i technologie, které budou řídit dopravu tak, aby například autobusy nebo tramvaje dostaly na semaforech zelenou. Součástí vozového parku dopravních společností se rovněž stávají elektrobusy nebo autobusy na CNG.

TIP

Pojďte s námi změnit svět. Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje nejlepší projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Můžete v ní hlasovat a vyhrát hodnotné ceny, anebo rovnou přihlásit nějaký svůj projekt. Více na webu E.ON Energy Globe.

Potíže v dopravě způsobují také přeplněná parkovací místa. Proto se součástí chytrých měst stávají i technologie, které řidiče navedou na volné parkovací místo, a ušetří jim tak až čtvrthodinové kroužení kolem centra. Podobný systém funguje například v Barceloně, kde aplikace řidičům pomáhá vyhledat nejen parkování, ale rovnou si ho přes ni mohou rezervovat a zaplatit.

Zdravější život i otevřená data

Ve výsledku má smart city svým obyvatelům nabídnout zdravější a spokojenější život. Zmírnění dopravních kolapsů ušetří nervy i plíce. Například v centru Barcelony už nyní hlídají kvalitu vzduchu, míru hluku i světelného smogu speciální senzory.

Podstatou chytrých měst je též zpracovávání dat nejen o aktuálním znečištění nebo plynulosti dopravy. Současně se zaváděním moderních technologií by měla být pružnější i komunikace s úřady, a to v rámci projektů otevřených dat.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.