E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Kde najdu informace o čistotě ovzduší?

Životní prostředí Česká republika
  • Monitorováním kvality ovzduší se zabývá Český hydrometeorologický ústav.
  • Aktuální informace o kvalitě ovzduší najdete na webových stránkách www.chmi.cz v sekci Ovzduší.
  • O tom, jak čistý vzduch dýcháte, vás informuje souhrnný index.

Určitě vás taky zajímá, jak čistý vzduch dýcháte nebo jestli se kvalita ovzduší u vás v obci zlepšuje, nebo zhoršuje. Nejaktuálnější informace vždycky najdete na webu Českého hydrometeorologického ústavu (www.chmi.cz). V sekci „Ovzduší“ si můžete prohlédnout přehledné mapy České republiky s aktuálními údaji o tom, jak čistý vzduch právě dýcháte.

Stav ovzduší se vyhodnocuje na základě indexu kvality ovzduší. Jedná se o jednoduchý a srozumitelný ukazatel, který charakterizuje situaci na území celé republiky. Podle barev je rozdělený do tří stupňů a navíc uvádí přesné rady a doporučení pro ochranu vašeho zdraví.

Pozor na smogové situace

Co vás bude určitě hodně zajímat, jsou smogové situace – tedy stavy mimořádně znečištěného ovzduší. Smogová situace vzniká kvůli špatným rozptylovým podmínkám, které způsobují nárůst znečištění hlavně z dopravy a průmyslu.

V případě smogové situace je dobré omezit větrání, nesportovat venku a nějakým způsobem podporovat svou imunitu – třeba brát vitaminy a hodně spát. Během poslední zimy nebyla smogová situace vyhlášena ani jednou. Ovzduší v Česku se zlepšuje, a to je moc dobrá zpráva.

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!