E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Který obal na nápoje je nejekologičtější a který je na tom nejhůře?

Odpad Životní prostředí
 • Nejmenší zátěž pro životní prostředí představují skleněné lahve.
 • Naopak nejhorší jsou pro naši planetu nápojové kartony.
 • Kdykoli to jde, snažte se obaly nepoužívat vůbec.

Nápoj bez obalu byste si v supermarketu asi těžko koupili. Myslete ale na to, že ne každý obal je zrovna šetrný k životnímu prostředí. Spíš naopak.

Nejlépe uděláte, když vyberete výrobek ve skleněné lahvi. Ty se dobře recyklují a znovu tak poslouží svému účelu. Navíc v Česku dobře funguje systém záloh i sběrných kontejnerů.

Nejhorší volbou jsou pak nápojové kartony. Vyrábějí se totiž z papíru potaženého plastem a hliníkovou fólií. Tyto materiály je od sebe obtížné oddělit a při recyklaci z nich získáváme jen papír.

Nejlepší obal je žádný obal. Jak na to?

 • Místo džusu nebo limonády si napusťte čistou vodu do skleničky a přidejte plátek citronu.
 • Na pivo zajděte do hospody nebo si ho přineste domů ve džbánu.
 • Jděte se podívat do bezobalových obchodů. Tam si můžete přinést vlastní obal.
 • Nekupujte perlivou vodu v PET lahvích. Místo toho si pořiďte stroj na její výrobu.

Jak obaly zatěžují životní prostředí?

 1. Těžba suroviny. Na výrobu skla je potřeba písek, plasty pocházejí z ropy, hliník se zase dělá z bauxitu.
 2. Spotřebovaná energie a suroviny. Při výrobě nových obalů i při jejich čištění a recyklaci je potřeba elektřina, voda nebo čisticí prostředky.
 3. Odpadní látky. Chemické procesy se při výrobě obalů málokdy obejdou bez odpadních látek. To samé platí pro čištění při recyklaci.
 4. Doprava. Těžší obaly s sebou nesou vyšší spotřebu pohonných hmot. Obecně je lepší, když výrobky ani suroviny necestují moc daleko.
 5. Likvidace odpadu. Spalování směsného odpadu do ovzduší vylučuje škodlivé látky, nebezpečný materiál se může dostat i do půdy a spodní vody.
 6. Odpadky pohozené v přírodě. Zhruba 5 % všech prodaných plastových lahví každý rok skončí pohozených v přírodě. PET lahve se pak rozkládají až 450 let. To znamená, že se zatím na světě nerozložila ani jedna.

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!