E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Často hledaná témata:

Co je to šedá voda?

Voda Odpad

  • Jako šedá voda se označuje odpadní voda z kuchyně a koupelny. Nikoli však odpadní voda z toalety.
  • Šedou vodu je obvykle možné dobře čistit a znovu využívat.
  • Odpad z toalet (ale třeba i kuchyňských drtičů odpadků) se označuje jako černá voda.

Šedou vodou označujeme splaškové odpadní vody, které neobsahující fekálie a moč. Tuto vodu lze upravit a využít jako vodu provozní (takzvanou bílou vodu) například pro splachování záchodů nebo zalévání zahrad. Recyklací šedé vody můžete šetřit vodu pitnou a zároveň výrazně ušetřit na vodném a stočném. Do šedé vody patří voda z kuchyní, myček, praček, umyvadel, van a sprch. Nezaměňujte šedou vodu za dešťovou vodu, která je přírodním zdrojem.

Podle odborníků pochází zhruba 75 % šedé vody ze sprch a van, 15 % z praní prádla a 10 % z umyvadel. Nejméně biologicky zatížená je voda ze sprchování. Šedou vodu je ale nutné před dalším použitím upravit tak, aby v ní nedocházelo k růstu bakterií, které by jinak mohly způsobit problémy v potrubí a zápach.

Na trhu existují kompaktní čistírny šedých vod pro rodinné i bytové domy. V rámci dotačního programu Dešťovka si lze zažádat o dotaci na využití přečištěné odpadní vody, získat můžete až 105 tisíc korun.

TIP

Pojďte s námi změnit svět. Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje nejlepší projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Můžete v ní hlasovat a vyhrát hodnotné ceny, anebo rovnou přihlásit nějaký svůj projekt. Více na webu E.ON Energy Globe.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.