E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Co je to šedá voda?

Voda Odpad
  • Jako šedá voda se označuje odpadní voda z kuchyně a koupelny. Nikoli však odpadní voda z toalety.
  • Šedou vodu je obvykle možné dobře čistit a znovu využívat.
  • Odpad z toalet (ale třeba i kuchyňských drtičů odpadků) se označuje jako černá voda.

Šedou vodou označujeme splaškové odpadní vody, které neobsahující fekálie a moč. Tuto vodu lze upravit a využít jako vodu provozní (takzvanou bílou vodu) například pro splachování záchodů nebo zalévání zahrad. Recyklací šedé vody můžete šetřit vodu pitnou a zároveň výrazně ušetřit na vodném a stočném. Do šedé vody patří voda z kuchyní, myček, praček, umyvadel, van a sprch. Nezaměňujte šedou vodu za dešťovou vodu, která je přírodním zdrojem.

Podle odborníků pochází zhruba 75 % šedé vody ze sprch a van, 15 % z praní prádla a 10 % z umyvadel. Nejméně biologicky zatížená je voda ze sprchování. Šedou vodu je ale nutné před dalším použitím upravit tak, aby v ní nedocházelo k růstu bakterií, které by jinak mohly způsobit problémy v potrubí a zápach.

Na trhu existují kompaktní čistírny šedých vod pro rodinné i bytové domy. V rámci dotačního programu Dešťovka si lze zažádat o dotaci na využití přečištěné odpadní vody, získat můžete až 105 tisíc korun.

V každé domácnosti je možné najít spoustu možností pro úsporu energií. Jak jste na tom u vás? Stáhněte si naši brožuru Úsporná domácnost a podívejte, kde a jak můžete doma šetřit elektřinu, plyn i teplo.