E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak doma vyčistit odpadní vodu?

Chytrá domácnost Životní prostředí Moderní technologie Voda
  • Starosti s odpadní vodou vyřeší domácí čistička s aktivními bakteriemi.
  • I když je čistička připojená do elektrické sítě, náklady na její provoz jsou nižší, než kdybyste museli pravidelné vyvážet jímku.   
  • Populární jsou i kořenové čističky – v nich odpadní vodu čistí rostliny. 
  • Na kořenovou čističku si připravte vhodný prostor na zahradě.

Každý rodinný dům musí mít připojení ke kanalizaci, případně jiný způsob, jak nakládá s odpadní vodou. Může se ale stát, že v obci kanalizace chybí, nebo na ni dům není připojený. Dřív se totiž odpadní voda moc neřešila. Takzvaná šedá voda z koupelny a kuchyně se nechala někde vsáknout a jako toaleta sloužil suchý záchod na dvorku. 

V každé domácnosti je možné najít spoustu možností pro úsporu energií. Jak jste na tom u vás? Stáhněte si naši brožuru Úsporná domácnost a podívejte, kde a jak můžete doma šetřit elektřinu, plyn i teplo.

Dnes je situace samozřejmě jiná a každý dům se musí o svůj odpad postarat. Jednou z možností je jímka. Musíte ji ale pravidelně vyvážet, a to něco stojí. Jako ekonomičtější a ekologičtější způsob zpracování odpadní vody se proto jeví čištění.        

Domácí biologická čistička 

Většina domácností sáhne po domácí čističce odpadních vod. V té pracují bakterie, které se špínou z vody živí. Výsledkem je pak čistá voda vhodná třeba na zalévání zahrady.

Domácí čistička odpadních vod potřebuje dvě věci: elektřinu a občasnou údržbu. Elektřina pohání dmychadlo, které do čištěné vody vhání vzduch. To aby mohly bakterie dobře dýchat a vodu čistit. Dmychadlo nepracuje nepřetržitě ale přibližně v patnáctiminutových cyklech zapnuto/vypnuto.  Spotřeba se u domácích čističek pohybuje okolo 60 W, za den tedy čistička spotřebuje zhruba 0,72 kWh elektřiny.

Za domácí čističku odpadních vod zaplatíte zhruba 40 000 korun. Počítejte i s dalšími náklady na projekt, výkopové práce a občasné revize. 

Když odpadní vodu čistí rostliny

Další možností je kořenová čistička odpadních vod. I tady práci zastane příroda – v tomto případě bakteriím pomáhají ještě rostliny. Kořenová čistička je takový rybníček nebo mokřad osazený vodními rostlinami. Do něj proudí znečištěná voda, rostliny a bakterie odvedou svou práci a z rybníčku už vytéká voda čistá. 

Kořenová čistička pracuje sama a nepotřebuje elektřinu na provzdušňování. Co ale potřebuje, jsou správné podmínky – hlavně dostatečný prostor a vhodný odtok. Navíc se o ni musíte pečlivě starat, to znamená kosit a odstraňovat přebytečné rostliny. Za to dostanete nejen čistou vodu, ale i pěkný doplněk do zahrady.

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!