E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jaká je kvalita vyčištěné vody z domácí čističky odpadních vod?

Voda Životní prostředí Moderní technologie
  • Vyčištěnou vodu z ČOV lze znovu použít třeba na zavlažování stromů a keřů.
  • Pokud chcete vodu z čističky využívat k zalévání zeleniny, musí mít desinfekční UV lampu.
  • Pozor na bezchybný provoz čističky a kuchyňské chemikálie.

Domácí čistička odpadních vod funguje aerobně biologickým způsobem, což v praxi znamená, že rozkládá nečistoty díky mikroorganismům, živených kyslíkem. Čistící proces se dělí do tří fází. V první fázi dojde k hrubému předčištění, kdy se od odpadní vody oddělí hrubé nečistoty. Následně se proces přesune do druhé nádoby, kde se aerobně vyčistí a oddělí kal. V závěru se kal a vyčištěná voda odčerpá do předem určeného zásobníku. Vyčištěnou vodu lze také vsakovat nebo vypouštět do vodního toku.

Chcete zalévat zeleninu? Budete potřebovat desinfekční modul

Při spojení domácí čističky odpadních vod s nádrží na vyčištěnou vodu, je možné odpadní vodu využívat dál. Vyčištěnou vodu z čističky je vhodné zužitkovat třeba na zavlažování zahrady. Doporučuje se ji ale využívat pouze k zalévání trávníku, stromů a okrasných dřevin. Pro zavlažování zeleniny, která slouží ke konzumaci, naopak tato voda vhodná není. Mnoho výrobců ale nabízí desinfekční modul, který vyčištěnou vodu pomocí UV lampy zbaví zbytkových mikroorganismů. V takovém případě pak můžete vodu využívat i k zalévání plodin, které budete jíst.

Pojďte s námi změnit svět. Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje nejlepší projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Můžete v ní hlasovat a vyhrát hodnotné ceny, anebo rovnou přihlásit nějaký svůj projekt. Více na webu E.ON Energy Globe.

Kvalita vyčištěné vody v domácí čističce závisí hlavně na jejím bezproblémovém provozu. Každá čistička pro svůj bezchybný chod potřebuje nějaký čas na zapracování a pokud možno i stálý přísun potravy pro bakterie – znečištěné vody. Pozor také, pokud je někdo v domácnosti nemocný a užívá nějaké léky. V takovém případě raději vodu z čističky nevyužívejte a nechte ji vsáknout nebo odveďte do dešťové kanalizace. Rovněž se vyplatí nepoužívat agresivní domácí chemii, která by mohla bakterie v čističce zbytečně hubit.