E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON.
Poradí s úsporou energiešetrnou dopravou a mnoha dalšími záležitostmi. 

Kdy se platí ekologická daň?

Rodinný rozpočet Automobil Emise Životní prostředí Zákony

  • Každý povinně odvádí speciální poplatek, když zastavuje zemědělskou půdu.
  • Většina domácností nepotřebuje řešit, kdy se platí „ekologická daň“.
  • Elektřinu dostanou kompletně vyfakturovanou na konci zúčtovacího období a příspěvek na likvidaci autovraků uhradí při zápisu ojetiny do registru silničních vozidel.

Kdy se platí ekologická daň za energie

  1. Kdy se platí ekologická daň z elektřiny: Nově ani odběratelé „zelených tarifů“ nejsou osvobozeni a také musejí odvádět 34,24 Kč včetně DPH za každou spotřebovanou megawatthodinu (MWh). Většina domácností takhle uhradí řádově desetikoruny, majitelé přímotopů až tisícovku ročně.
  2. Kdy se platí ekologická daň ze zemního plynu: Nevztahuje se například na domácnosti, výrobu elektřiny, metalurgické nebo mineralogické práce. Většina firem zaplatí v rámci vyúčtování 37,03 Kč včetně DPH za každou spotřebovanou megawatthodinu (MWh) zemního plynu.
EON_Pict_Thermometer_96x96
RADA

S úsporou elektřiny klesne vaše ekologická daň, a navíc můžete dostat odměnu až 1 500 Kč ročně. Zateplení a efektivnější spotřebiče sice vyžadují investici, ale dlouhodobě šetří domácí rozpočet i přírodu.

Kdy se platí ekologická daň za vozidlo

Při registraci použitého osobního nebo nákladního automobilu většinou musíte uhradit poplatek, sloužící k likvidaci vraků. Kdy se platí „ekologická daň“, stanovuje zákon č. 185/2001, o odpadech:

  • při první registraci použitého vozidla kategorie M1 a N1 v České republice;
  • při první přeregistraci, pokud již vozidlo bylo v Česku registrováno.

Nejvyšší sazba je 10 000 Kč. Rozhodují emise ve výfukových plynech a evropské normy, respektive limity pojmenované EURO 3, EURO 2 a EURO 1. Kdy se platí ekologická daň, nemusejí vůbec řešit držitelé průkazů ZTP a ZTP/P, stejně jako motoristé provádějící přeregistraci kvůli dědictví nebo rozvodu. Jsou totiž od poplatku osvobozeni.

Emise EURO 3 a některá historická vozidla 0 Kč
Emise EURO 2 3 000 Kč
Emise EURO 1 5 000 Kč
Nesplnění mezních hodnot EURO 1 ani EURO 2 10 0000 Kč

 

EON_Pict_Thermometer_96x96
TIP

Před výběrem nového automobilu použijte specializovanou kalkulačku, která porovnává různá paliva. Například stlačený zemní plyn (CNG) vytváří svým spalováním poměrně málo škodlivin a vychází levně také proto, že ho nezdražuje žádná ekologická daň.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Odborní garanti
E.ON Rádce

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Poraďte se s energetickým poradcem

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem. Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.