Kolik stojí sdílení elektřiny?
Cena, poplatky a daně za komunitní energetiku
- Uvažujete nad sdílením elektřiny? Podívejte se, z čeho se skládá cena elektřiny a jak se vám změní faktura.
- Cenu za sdílenou energii určuje skupina, ve které jste zapojení. Tato elektřina ale může být i úplně zadarmo.
- Jelikož ale při sdílení využíváte distribuční soustavu, musíte hradit regulovanou složku ceny elektřiny.
Co tvoří cenu za elektřinu
K pochopení toho, jak se vám cena za elektřinu změní poté, co se zapojíte do sdílení energií, je potřeba vědět, z čeho se skládá. Tvoří ji dvě složky – neregulovaná a regulovaná.
- Neregulovaná složka je cena za silovou elektřinu, kterou určuje váš dodavatel energie. Máte ji ve svém ceníku, který je součástí smlouvy.
- Regulovanou složku určuje Energetický regulační úřad (ERÚ) v Cenovém rozhodnutí. Na jeho základě aktualizují vždycky koncem roku jednotliví distributoři svoje ceníky. Tato složka zahrnuje poplatky spojené s procesem výroby a distribuce elektřiny od elektrárny k vám do zásuvky.
Regulovanou složku konkrétně tvoří: distribuční poplatek, poplatek za rezervovaný příkon, poplatek operátorovi trhu (od července 2024 přejmenovaný na provoz nesíťové infrastruktury), poplatek za systémové služby a poplatek na obnovitelné zdroje energie (POZE). Všechny tyto poplatky tvoří dohromady přibližně polovinu celkové ceny energie. Přesný podíl záleží na distribuční sazbě a distribučním území, protože ERÚ pro každé stanovuje mírně odlišnou výši plateb. Důležité je, že tuto složku nemůže dodavatel ani distributor ovlivnit.
Jak se změní vaše cena po zapojení do komunitní energetiky
Pokud se zapojíte do komunitní energetiky a začnete využívat sdílenou energii, na elektřině ušetříte, jestliže si v rámci své skupiny sdílení domluvíte nižší cenu, než jakou platíte doteď.
I dál ale platíte celou regulovanou složku ceny elektřiny. To znamená, že i když se v rámci skupiny sdílení, třeba v rodině, domluvíte, že si budete vyrobenou energii sdílet zdarma, pořád budete platit přibližně polovinu současné ceny elektřiny. A to proto, že při sdílení využíváte distribuční soustavu.
Výjimkou je sdílení elektřiny v rámci jednoho bytového objektu za jednou domovní skříní. Například v bytovce nebo v rodinném domě s více bytovými jednotkami. Tento typ sdílení upravuje vyhláška o pravidlech trhu s elektřinou, a jelikož se při něm nevyužívá distribuční soustava, regulovanou složku neplatíte. Elektřinu tak můžete mít zdarma, pokud se takto domluvíte s ostatními členy domu. Pro jistotu ale u EDC nebo svého distributora ověřte, jestli není výrobna připojena na stejném elektroměru jako některé z odběrných míst ve sdílení.
Dále se může stát, že budete platit i další poplatky – týkat se mohou specifických aspektů sdílení elektřiny, jako jsou poplatky za registraci do skupiny sdílení nebo administrativní náklady spojené s řízením a monitorováním Energetických společenství. Tyto poplatky záleží na pravidlech společenství, raději si je předem ověřte.
Kdo všechno se může do komunitní energetiky zapojit?
Podívejte se na příklady nejčastějších scénářů. Elektřinu můžete sdílet z chalupy domů, zapojit se ale také může celá obec, zemědělské družstvo, univerzitní kampus nebo neziskovky. Sdílet můžete jako Aktivní zákazník, Energetické společenství a nebo v rámci jednoho bytového objektu za jednou domovní skříní.
Jak je to s daněmi
Pokud jste ve skupině sdílení zaregistrovaní jako výrobce a máte fotovoltaiku s výkonem do 50 kWp, nic neřešíte. Daň ze zisku odvádí podle zákona pouze výrobci s elektrárnou s výkonem nad 50 kWp, kteří navíc potřebují získat licenci k provozu elektrárny od ERÚ.
Možnosti financování projektu komunitní energetiky
Pouštíte-li se do nového projektu a potřebuje finanční podporu, máte několik možností. Zajímavým řešením je podílové financování. Umožňuje investorovi získat podíl a právo na část budoucího zisku. Investorem přitom mohou být občané, obec nebo zapojené firmy.
Hlavním cílem komunitní energetiky je posílit soběstačnost komunity.
Nejde o podnikání, u kterého jde především o zisk. Lex OZE II stanovuje, že alespoň třetinu zisků musí Energetické společenství vracet zpátky do komunity. Například do rozvoje projektu komunitní energetiky, zlepšení infrastruktury nebo do vytvoření pracovních míst.
Vedle podílového financování je alternativou financování skupinové, tzv. crowdfunding. Na projekt vyberete finance od široké skupiny jednotlivců, třeba od obyvatel města, kteří do projektu tím pádem vstoupí jako investoři. Jejich vklad se pak zhodnotí předem stanoveným úrokem. Jde o nástroj podobný tzv. peer-to-peer půjčce.
Při financování projektu jsou vám k dispozici také různé dotace, které podporují využívání energie z obnovitelných zdrojů. Například:
- program Nová zelená úsporám (NZÚ, poskytuje podporu pro zdroje v osobním i obecním vlastnictví),
- program RES+,
- program KOMUNERG
- nebo Operační program Životní prostředí (OPŽP).
Dotační podpora z fondů se běžně poskytuje až zpětně, nicméně banky dnes stále častěji nabízí předfinancování projektů, kterým podporují obnovitelnou energetiku a nabízí výhodné úrokové sazby.