Sdílení v rámci energetického společenství
Energetické společenství je právnická osoba, která sdružuje jednotlivé domácnosti, firmy, bytové domy a instituce, případně rovnou celé skupiny sdílení. Společenství se ze všeho nejdřív musí registrovat u Energetického regulačního úřadu. Teprve potom může svou skupinu sdílení registrovat u EDC.
Nechte nám na sebe kontakt, pomůžeme vám s registrací u EDC
Abychom vám mohli se sdílením co nejvíc pomoct, připravili jsme službu E.ON Partner sdílení. Ta je úplně zdarma a dál se dozvíte, co všechno pro vás díky ní zařídíme.
Registrujte společenství u ERÚ
Nejdřív si musíte promyslet, jakou právní formu bude společenství mít a jaká si nastavíte členská pravidla. Jakmile právnická osoba vznikne, je potřeba ji registrovat u ERÚ. Dál promyslete, kdo se do skupiny zapojí, kdo do ní bude elektřinu dodávat a jak si budete sdílenou elektřinu dělit.
Sjednání služby E.ON Partner sdílení
Vyplníte své kontaktní údaje na této stránce. My vám obratem pošleme registrační formulář pro vyplnění důležitých informací, bez kterých se při založení skupiny sdílení neobejdeme. Zároveň spolu uzavřeme smlouvy na službu E.ON Partner sdílení, abychom vám mohli pomáhat. Všechno vyřešíme pohodlně po e-mailu nebo telefonicky, vy se nikam trmácet nemusíte. Služba je navíc úplně zadarmo.
Registrace skupiny u EDC
Tady přichází na řadu naše práce. S informacemi od vás zaregistrujeme vaši skupinu sdílení u Elektroenergetického datového centra (EDC). Vy nemusíte nic řešit ani nikam chodit. My se postaráme o všechny formality a zajistíme, že vaše skupina bude oficiálně evidovaná a připravená na sdílení.
Výměna elektroměrů
Dalším krokem je zajištění chytrých elektroměrů pro všechna zapojená odběrná místa, tedy pro všechny členy skupiny. Elektroenergetické datové centrum požádá vašeho distributora o výměnu stávajících elektroměrů za chytré s průběhovým měřením. Distributor pak sám naplánuje a provede výměnu. Vy jen počkáte, až se vám ozve s konkrétním termínem.
Zahájení sdílení energie
Jakmile jsou všechny předchozí kroky hotové, můžete začít sdílet. Vaše skupina je zaregistrovaná a všichni členové mají nainstalované chytré elektroměry. Teď už jen stačí, aby ti, kdo vyrábějí, začali svou přebytečnou elektřinu posílat do sítě a ostatní členové komunity ji můžou využívat. A to všechno bez dalšího papírování nebo jiných starostí.
Průběžné sledování sdílení
Každé čtvrtletí vám pošleme přehled dat, díky kterému budete vědět, jak se vám ve sdílení daří. Správci to hodně pomůže s vyhodnocením sdílení. Jinak by totiž měl přístup jen k nezpracovaným datům od EDC.
- Zajímá vás spíš sdílení elektřiny pro skupiny do 11 členů nebo sdílení elektřiny pro bytové domy?
Energetické společenství
Aby mohlo elektřinu sdílet víc než 11 odběrných míst, musí vzniknout energetické společenství jako právnická osoba. To sdružuje buď jednotlivé domácnosti, firmy a instituce, nebo celé skupiny sdílení. Do 30. 6. 2026 platí limit na velikost skupiny – nesmí přesáhnout 1 000 odběrných míst. Ta navíc můžou ležet na území maximálně 3 obcí s rozšířenou působností nebo v katastru Prahy.
Jaké náklady jsou se sdílením elektřiny spojené
Distribuční poplatky
- Na elektřinu sdílenou přes distribuční síť se vztahují stejné distribuční poplatky jako na tu, kterou odeberete ze sítě.
Platba za sdílenou elektřinu
- Záleží jen na členech skupiny, jestli se za sdílenou elektřinu bude platit, případně kolik.
Co vás často zajímá
Alokační klíč určuje, jaký podíl elektřiny ze společného zdroje připadne jednotlivým členům skupiny sdílení. Měl by být nastavený tak, aby se vyrobená elektřina v každém okamžiku maximálně využila. Odběrné místo s největší průměrnou spotřebou by tak logicky mělo získat největší podíl.
Elektroenergetické datové centrum vzniklo v roce 2023 a pro celý koncept komunitní energetiky je naprosto klíčové. Jeho úlohy jsou následující:
- Zajišťovat komunikaci a předávání dat mezi účastníky sdílení. Mezi ně kromě odběrných míst, která se ho přímo účastní, patří také třeba dodavatelé energií, distributoři nebo Energetický regulační úřad.
- Registrovat účastníky sdílení.
- Poskytovat data pro vyhodnocení sdílení v rámci jednotlivých skupin.
Vyrobená elektřina se musí ve skupině sdílení spotřebovat během 15minutového intervalu tak, jak její výrobu zaznamená chytrý elektroměr. Pokud k tomu nedojde, odchází do sítě jako přebytek. Elektřina vyrobená ve 12:01 se tedy musí spotřebovat do 12:14. V případě, že výrobna zrovna žádnou elektřinu neprodukuje, není co sdílet.
Tento přístup je jednotný v celé Evropě a vychází z nejkratšího intervalu, v jakém jsou chytrá měřidla schopná zaznamenat data o výrobě. Spotřeba vyrobené elektřiny v reálném čase není možná a 15minutové intervaly jsou tomu nejblíž, jak to současná technologie dovoluje.
Průběhové měření, jinak také chytré měření, je zkrátka elektroměr, který umí průběžně zaznamenávat údaje o vyrobené a odebrané elektřině. Distributoři ho odečítají na dálku, takže k odběratelům s chytrým elektroměrem už nemusí chodit odečítači.
Společenství pro obnovitelné zdroje může vyrábět – a tedy i sdílet – jen elektřinu z obnovitelných zdrojů. Mezi ty se počítá slunce, vítr, voda a biomasa.