Sdílení elektřiny v bytovém domě  

Pokryjete spotřebu společných prostor, o zbytek se podělí byty

Máte na střeše bytového domu fotovoltaickou elektrárnu? Skvěle, na této stránce se dozvíte, jak funguje sdílení elektřiny, kterou vyrobí. Pokud navíc hledáte někoho, kdo vám se vším kolem komunitní energetiky pomůže, jste na správném místě!

Nechte nám na sebe kontakt a my vám se sdílením pomůžeme

Chci sdílet

Jak na sdílení elektřiny

Abychom vám mohli se sdílením co nejvíc pomoct, připravili jsme službu E.ON Partner sdílení. Ta je úplně zdarma a dál se dozvíte, co všechno pro vás díky ní zařídíme.

Váš bytový dům zatím fotovoltaiku nemá? Postavíme ji pro vás!

Od návrhu až po realizaci, rádi vám se vším pomůžeme. Stačí nám nechat kontakt.

Bez distribučních poplatků  

Elektřina, kterou vaše fotovoltaická elektrárna vyrobí, se do společných prostor i do jednotlivých bytů dostává přes společné domovní vedení. Ke sdílení tak nepotřebujete distribuční síť a tato elektřina je osvobozená od distribučních poplatků. To, jestli se bude platit za samotnou elektřinu, případně o kolik korun půjde, záleží jen domluvě ve skupině.

Co vás často zajímá

Ano, samozřejmě. Podrobnosti se dozvíte na této stránce.   

Alokační klíč určuje, jaký podíl elektřiny ze společného zdroje připadne jednotlivým členům skupiny sdílení. Měl by být nastavený tak, aby se vyrobená elektřina v každém okamžiku maximálně využila. Odběrné místo s největší průměrnou spotřebou by tak logicky mělo získat největší podíl.  

Elektroenergetické datové centrum vzniklo v roce 2023 a pro celý koncept komunitní energetiky je naprosto klíčové. Jeho úlohy jsou následující:   

  • Zajišťovat komunikaci a předávání dat mezi účastníky sdílení. Mezi ně kromě odběrných míst, která se ho přímo účastní, patří také třeba dodavatelé energií, distributoři nebo Energetický regulační úřad.
  • Registrovat účastníky sdílení.
  • Poskytovat data pro vyhodnocení sdílení v rámci jednotlivých skupin.  

Vyrobená elektřina se musí ve skupině sdílení spotřebovat během 15minutového intervalu tak, jak její výrobu zaznamená chytrý elektroměr. Pokud k tomu nedojde, odchází do sítě jako přebytek. Elektřina vyrobená ve 12:01 se tedy musí spotřebovat do 12:14. V případě, že výrobna zrovna žádnou elektřinu neprodukuje, není co sdílet.   

Tento přístup je jednotný v celé Evropě a vychází z nejkratšího intervalu, v jakém jsou chytrá měřidla schopná zaznamenat data o výrobě. Spotřeba vyrobené elektřiny v reálném čase není možná a 15minutové intervaly jsou tomu nejblíž, jak to současná technologie dovoluje.  

Průběhové měření, jinak také chytré měření, je zkrátka elektroměr, který umí průběžně zaznamenávat údaje o vyrobené a odebrané elektřině. Distributoři ho odečítají na dálku, takže k odběratelům, kteří chytrý elektroměr mají, už nemusí chodit odečítači.

Chci pomoct se zapojením do sdílení elektřiny