Sdílení elektřiny v bytovém domě  

Podělte se se sousedy o elektřinu, kterou vyrobí soláry na střese domu 

Máte na střeše bytového domu fotovoltaickou elektrárnu? Skvěle, na této stránce se dozvíte, jak funguje sdílení elektřiny, kterou vyrobí. Pokud navíc hledáte někoho, kdo vám se vším kolem komunitní energetiky pomůže, jste na správném místě!

Služba bude dostupná k 1. 8. a stránka je zatím jen informativní.

Výhody komunitní energetiky 

Nižní náklady na energie 

Díky tomu, že si hodně elektřiny vyrobíte sami, ušetříte hned třikrát. Jednak za spotřebu ve společných prostorách domu, podruhé sdílením elektřiny mezi jednotlivé byty, a potřetí proto, že při sdílení v rámci bytového domu neplatíte distribuční poplatky.  

Využití přebytků z výroby 

Sdílení je jedním ze způsobů, jak minimalizovat přebytky z výroby ve vaší solární elektrárně. Je totiž ideální, když se elektřina z ní hned spotřebuje a neposílá se do distribuční sítě, kterou přebytky zatěžují.

Dostupná energie vyrobená v Česku 

Domácnosti, firmy, ale i úřady nebo školy můžou díky sdílení pokrýt část svojí spotřeby elektřinou z bezpečného lokálního zdroje. Zbytek bude dál pocházet od dodavatele energií tak, jak jsme všichni zvyklí. Vypořádání sdílení se pak objeví na faktuře za dodávku.  

Váš bytový dům zatím fotovoltaiku nemá? Postavíme ji pro vás!

Od návrhu až po realizaci, rádi vám se vším pomůžeme. Stačí nám nechat kontakt.

Bez distribučních poplatků  

Elektřina, kterou vaše fotovoltaická elektrárna vyrobí, se do společných prostor i do jednotlivých bytů dostává přes společné domovní vedení. Ke sdílení tak nepotřebujete distribuční síť a tato elektřina je osvobozená od distribučních poplatků. 

Jak na sdílení elektřiny

Co vás často zajímá

Ano, samozřejmě. Podrobnosti se dozvíte na této stránce.   

Alokační klíč určuje, jaký podíl elektřiny ze společného zdroje připadne jednotlivým členům skupiny sdílení. Měl by být nastavený tak, aby se vyrobená elektřina v každém okamžiku maximálně využila. Odběrné místo s největší průměrnou spotřebou by tak logicky mělo získat největší podíl.

Elektroenergetické datové centrum, a.s., vzniklo v roce 2023 a pro celý koncept komunitní energetiky je naprosto klíčové. Co má za úkol: 

  • Zajišťovat komunikaci a předávání dat mezi účastníky sdílení. Mezi ně kromě odběrných míst, která se ho přímo účastní, patří také třeba dodavatelé energií, distributoři nebo Energetický regulační úřad.
  • Registrovat účastníky sdílení.  Určovat alokační klíče, které říkají, jak se sdílená elektřina mezi členy skupiny dělí.  Vypořádat sdílení v rámci jednotlivých skupin.  

Vyrobená elektřina se musí ve skupině sdílení spotřebovat v 15minutových intervalech tak, jak její výrobu zaznamená chytrý elektroměr. Pokud k tomu nedojde, odchází do sítě jako přebytek. Tedy elektřina vyrobená ve 12:01 se musí spotřebovat do 12:14. V případě, že výrobna zrovna žádnou elektřinu neprodukuje, není co sdílet.   

Tento přístup je jednotný v celé Evropě a vychází z nejkratšího intervalu, v jakém jsou chytrá měřidla schopná zaznamenat data o výrobě. Spotřeba vyrobené elektřiny v reálném čase není možná a 15minutové intervaly jsou tomu nejblíže, jak to současná technologie dovoluje.

Průběhové měření, jinak také chytré měření, je zkrátka elektroměr, který umí průběžně zaznamenávat údaje o vyrobené a odebrané elektřině. Distributoři ho odečítají na dálku, takže k odběratelům, kteří chytrý elektroměr mají, už nemusí chodit odečítači.

Chci pomoct se zapojením do sdílení elektřiny