Sdílení ve skupině s maximálně 11 členy

Sdílejte elektřinu jednoduše díky službě E.ON Partner sdílení

Ať už jste majitelem zdroje sdílené elektřiny, nebo jejím budoucím odběratelem, na této stránce vám poradíme, jak se stát součástí komunitní energetiky. Se vším kolem sdílení elektřiny vám navíc rádi pomůžeme. Stačí, když nám tu necháte svůj e-mail a telefon, abychom se vám co nejdřív mohli ozvat zpátky.

Nechte nám na sebe kontakt a my vám se sdílením pomůžeme

Chci sdílet

Jak na sdílení elektřiny

Abychom vám mohli se sdílením co nejvíc pomoct, připravili jsme službu E.ON Partner sdílení. Ta je úplně zdarma a dál se dozvíte, co všechno pro vás díky ní zařídíme.

Energetická komunita do 11 odběrných míst  

Každý, kdo provozuje výrobnu elektřiny, například fotovoltaickou elektrárnu na střeše rodinného domu, může sdílet svoje přebytky s dalšími odběrnými místy. Ta mohou být vlastní, ale i cizí. Může jít o vaši chatu, stejně jako třeba o kadeřnictví, které v domě provozujete. Místa se dokonce můžou nacházet v různých částech Česka. Jde o ideální řešení pro sdílení v rodině, mezi přáteli, sousedy nebo třeba na chatu.

Jaké náklady jsou se sdílením elektřiny spojené

Distribuční poplatky  

  • Na sdílenou elektřinu se vztahují stejné distribuční poplatky jako na tu, kterou odeberete ze sítě. I ke sdílení elektřiny se totiž distribuční síť využívá a zdrojová výrobna do ní musí být připojená.

Platba za sdílenou elektřinu 

  • Záleží jen na členech skupiny, jestli se za sdílenou elektřinu bude platit, případně kolik. 
Sdílení se nedá kombinovat s Virtuální baterií

Z technických důvodů bohužel není možné elektřinu sdílet a zároveň ji ukládat do Virtuální baterie. Pokud se pro sdílení rozhodnete, službu vám nebudeme moct dál poskytovat. Spočítali jsme ale, že Virtuální baterie je z hlediska využití nespotřebované elektřiny obvykle to nejvýhodnější řešení. Proto zvažte následující body, než se do sdílení pustíte:  

Virtuální baterie

  1. Elektřinu čerpám v průběhu celého roku.
  2. Elektřinu spotřebovávám já jako její výrobce.
  3. Co nespotřebuju, to se mi ukládá na později.
  4. Za odběr z Virtuální baterie platím regulovanou složku ceny.
  5. Virtuální baterii pro mě za poplatek spravuje E.ON.  
Sdílení elektřiny

  1. Vyrobenou elektřinu je potřeba spotřebovat v 15minutových intervalech.
  2. Mnou vyrobenou elektřinu může využívat více osob.
  3. Případné přetoky prodávám do sítě.
  4. Všichni odběratelé platí regulovanou složku ceny, pokud elektřinu nesdílím jen za jednou domovní skříní.
  5. Se správou skupiny se pojí potřebná administrativa.

Co vás často zajímá

Alokační klíč určuje, jaký podíl elektřiny ze společného zdroje připadne jednotlivým členům skupiny sdílení. Měl by být nastavený tak, aby se vyrobená elektřina v každém okamžiku maximálně využila. Odběrné místo s největší průměrnou spotřebou by tak logicky mělo získat největší podíl.  

Elektroenergetické datové centrum vzniklo v roce 2023 a pro celý koncept komunitní energetiky je naprosto klíčové. Jeho úlohy jsou následující:   

  • Zajišťovat komunikaci a předávání dat mezi účastníky sdílení. Mezi ně kromě odběrných míst, která se ho přímo účastní, patří také třeba dodavatelé energií, distributoři nebo Energetický regulační úřad.
  • Registrovat účastníky sdílení.
  • Poskytovat data pro vyhodnocení sdílení v rámci jednotlivých skupin.  

Vyrobená elektřina se musí ve skupině sdílení spotřebovat během 15minutového intervalu tak, jak její výrobu zaznamená chytrý elektroměr. Pokud k tomu nedojde, odchází do sítě jako přebytek. Elektřina vyrobená ve 12:01 se tedy musí spotřebovat do 12:14. V případě, že výrobna zrovna žádnou elektřinu neprodukuje, není co sdílet.    

Tento přístup je jednotný v celé Evropě a vychází z nejkratšího intervalu, v jakém jsou chytrá měřidla schopná zaznamenat data o výrobě. Spotřeba vyrobené elektřiny v reálném čase není možná a 15minutové intervaly jsou tomu nejblíž, jak to současná technologie dovoluje.    

Průběhové měření, jinak také chytré měření, je zkrátka elektroměr, který umí průběžně zaznamenávat údaje o vyrobené a odebrané elektřině. Distributoři ho odečítají na dálku, takže k odběratelům s chytrým elektroměrem už nemusí chodit odečítači.  

Ne, to možné není. Každé odběrné místo může patřit právě do jedné skupiny.  

Chci pomoct se zapojením do sdílení elektřiny