E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Existuje ekologický posyp chodníku?

  • V České republice se jako zimní posyp chodníků používá nejčastěji sůl.
  • Sůl však škodí nejen přírodě, ale také zvířatům a naší obuvi, do které se velmi rychle vstřebává.
  • Povinnost odklízení sněhu a zajištění bezpečnosti je na obcích nebo majitelích domů.
  • Často stačí sníh pečlivě odklidit a plochu posypat pískem. Na trhu najdete také posypové materiály s ekologickou certifikací.

Posypová sůl je v České republice nejrozšířenější pro svoji účinnost. Ke svému okolí je ale sůl velmi agresivní a navíc v silných mrazech zdaleka nefunguje tak dobře, jako v teplotách mírně pod nulou. V současnosti je posypová sůl pro své negativní dopady na životní prostředí v některých obcích dokonce zakázána vyhláškou.

Ničí boty i psí tlapky

Posypová sůl znečišťuje vodu a půdu, čímž poškozuje stromy a rostliny v okolí. Riziková je i pro domácí mazlíčky, kteří se ve městech či obcích pohybují. Psům a kočkám poškozuje povrch tlapek. Jak moc je sůl agresivní vidíme dost často i na botách nebo dlouhých kalhotách, na kterých se po pobytu venku tvoří bílé mapy.

Škodlivou posypovou sůl je dobré nahradit třeba pískem, pilinami, drobným štěrkem nebo popelem. Před použitím popela je důležité vědět, že má vyšší obsah těžkých kovů (i radioaktivních), čímž životnímu prostředí také moc neprospívá. Zdrsnění povrchu je sice účinné i při velmi vysokých mrazech, ale také po něm zůstává nemalé množství odpadu, který pokrývá cesty ještě celé jaro. Jako nejvhodnější varianta se proto jeví pečlivé odhrnutí a zametení sněhu a uvážený posyp chodníku pískem.

Ekologická varianta soli existuje

Pokud hledáte kvalitní ekologickou náhradu soli, k dostání je Ekogrit - posyp z expandovaného jílu. Vzniká vypálením třetihorním cypřišových jílů při teplotách kolem 1150°C. Jíl je následně podrcen a vzniká tak čistý keramický materiál bez chemických přísad. Od roku 2003 tento výrobek nese ochrannou známku „Ekologicky šetrný výrobek“, který mu udělilo Ministerstvo životního prostředí. Využít lze také drcené keramické kamenivo Liapor.

Pojďte s námi změnit svět. Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje nejlepší projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Můžete v ní hlasovat a vyhrát hodnotné ceny, anebo rovnou přihlásit nějaký svůj projekt. Více na webu E.ON Energy Globe.