E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Často hledaná témata:

Jak výhodné jsou fotovoltaické panely?

Elektřina Fotovoltaika Moderní technologie Investice Rodinný rozpočet

  •  Cena fotovoltaických panelů pozvolna klesá, roste přitom jejich účinnost.
  • Cena jednoho 300Wp solárního panelu se pohybuje zhruba okolo 3500 Kč. Panely pro střešní elektrárnu s výkonem 1,2 kWp pořídíte za cca 14000 Kč.

  • Ekonomicky nejvýhodnější je elektřinu ze solárních panelů spotřebovat přímo doma. Podpoříte tak svoji energetickou nezávislost a ušetříte na platbách za energie.

TIP

Ušetřete díky energii ze slunce. Spočítejte si kolik můžete s vlastním solárním systémem ušetřit. Navrhneme vám solární systém na míru, nainstalujeme jej a navíc vám pomůžeme se získáním dotace až 170 000 Kč.

Ceny solárních panelů klesají a jejich účinnost se výrobcům, daří zvyšovat. Zatímco dříve byly standardem fotovoltaické panely o výkonu 220–240 Wp (co tato jednotka znamená, si můžete přečíst v samostatném článku), dnes se již prodávají panely s výkonem i 300 Wp. Ceny těchto fotovoltaických panelů se pohybují okolo 3500 Kč. Na kolik vás taková střešní instalace vyjde a kolik teoreticky vyprodukuje elektřiny, vám názorněji prozradí tabulka níže:

Velikost elektrárny

Množství 300Wp panelů

Cena panelů

Roční produkce elektřiny v kWh

Instalace 1,2 kWp

4

14 000 Kč

1176

Instalace 1,8 kWp

6

21 000 Kč

1764

Instalace 2,4 kWp

8

28 000 Kč

2352

 

TIP

Provozujete solární elektrárnu? Společnost E.ON spolupracuje s malými výrobci včetně domácností a odkupuje elektřinu za výhodných podmínek.

Vyplatí se fotovoltaické panely?

Prostá návratnost investice do solárních panelů nám za předpokladu, že všechnu vyrobenou elektrickou energii spotřebujete doma a nemusíte ji tedy nakupovat z distribuční sítě ve vysokém tarifu, vychází zhruba na 2,5 roku. V praxi bude ale návratnost do celé solární elektrárny vyšší. Nejde totiž jen o cenu fotovoltaických panelů, ale také o další nutné technologie, jako jsou rozvody, střídač, regulace atd. něco vás bude stát také samotná instalace elektrárny a její revize. Počítejte proto s návratností celého systému cca 10 a více let.

Fotovoltaika má ale své výhody, které mohou ekonomickou návratnost celého systému zvyšovat. To první je dobrá škálovatelnost – prostě můžete začít s menší solární instalací a další panely v případě potřeby postupem času (za snižující se cenu) dokupovat. Další výhodou je rozvoj solárních technologií jako takových. už nyní můžete začít využívat třeba virtuální baterie, která vám umožní si "uschovat" vyrobenou elektřinu do distribuční sítě k pozdější spotřebě. 

RADA

S rezervou berte ideální výkon fotovoltaických panelů, který prodejci vyčíslují jednotkami kWp. V reálných podmínkách mívají sluneční elektrárny horší výsledky. Fotovoltaické panely jsou nejvýkonnější v létě, kdy spotřeba elektřina obvykle klesá. V našich podnebných podmínkách se proto většinou neobejdeme bez klasického připojení k elektrické síti. 

 

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.