E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak výhodné jsou fotovoltaické panely?

Elektřina Fotovoltaika Moderní technologie Investice Rodinný rozpočet
  •  Cena fotovoltaických panelů pozvolna klesá, roste přitom jejich účinnost.
  • Cena jednoho 330Wp solárního panelu se pohybuje zhruba okolo 2 900 Kč. Panely pro střešní elektrárnu s výkonem 1 kWp pořídíte za cca 8700 Kč.

  • Ekonomicky nejvýhodnější je elektřinu ze solárních panelů spotřebovat přímo doma. Podpoříte tak svoji energetickou nezávislost a ušetříte na platbách za energie.

Sluneční energie má zářivou budoucnost. Když si fotovoltaický systém pořídíte, investice se vám může vrátit už za 7 let. Díky dotacím vás nemusí vyjít na víc než 81 000 korun, některé typy fotovoltaických systémů vám přitom můžou ušetřit až 19 500 korun ročně. Nebojte se ani papírování, všechno vyřídíme za vás.

Ceny solárních panelů klesají a jejich účinnost se výrobcům, daří zvyšovat. Zatímco dříve byly standardem fotovoltaické panely o výkonu 220–240 Wp (co tato jednotka znamená, si můžete přečíst v samostatném článku), dnes se již prodávají panely s výkonem i 330 Wp a více. Ceny těchto fotovoltaických panelů se pohybují okolo 2900 - 3500 Kč. Na kolik vás taková střešní instalace vyjde a kolik teoreticky vyprodukuje elektřiny, vám názorněji prozradí tabulka níže:

Velikost elektrárny

Množství 330Wp panelů

Cena panelů

Roční produkce elektřiny v kWh

Instalace 1,32 kWp

4

11 600 Kč

1 176

Instalace 1,98 kWp

6

17 400 Kč

1 940

Instalace 2,64 kWp

8

23 200 Kč

2 587

 

Provozujete solární elektrárnu? Společnost E.ON spolupracuje s malými výrobci včetně domácností a odkupuje elektřinu za výhodných podmínek.

Vyplatí se fotovoltaické panely?

Prostá návratnost investice do solárních panelů nám za předpokladu, že všechnu vyrobenou elektrickou energii spotřebujete doma a nemusíte ji tedy nakupovat z distribuční sítě ve vysokém tarifu, vychází zhruba na 2,5 roku. V praxi bude ale návratnost do celé solární elektrárny vyšší. Nejde totiž jen o cenu fotovoltaických panelů, ale také o další nutné technologie, jako jsou rozvody, střídač, regulace atd. něco vás bude stát také samotná instalace elektrárny a její revize. Počítejte proto s návratností celého systému cca 10 a více let.

Fotovoltaika má ale své výhody, které mohou ekonomickou návratnost celého systému zvyšovat. To první je dobrá škálovatelnost – prostě můžete začít s menší solární instalací a další panely v případě potřeby postupem času (za snižující se cenu) dokupovat. Další výhodou je rozvoj solárních technologií jako takových. Už nyní můžete začít využívat třeba virtuální baterie, která vám umožní si "uschovat" vyrobenou elektřinu do distribuční sítě k pozdější spotřebě. 

Ideální výkon fotovoltaických panelů, který prodejci vyčíslují jednotkami kWp, berte s rezervou. V reálných podmínkách mívají sluneční elektrárny horší výsledky. Fotovoltaické panely jsou nejvýkonnější v létě, kdy spotřeba elektřina obvykle klesá. V našich podnebných podmínkách se proto většinou neobejdeme bez klasického připojení k elektrické síti.