E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak chránit přírodu?

Životní prostředí Odpad Teplo Moderní technologie Investice
  •  Většinu průmyslové a zemědělské práce aktuálně vykonávají stroje, poháněné energií z fosilních paliv.
  •  Nerostné bohatství, které vznikalo miliony let hluboko pod zemí, poměrně rychle spalujeme a vypouštíme do ovzduší.
  •  Nižší spotřeba energií je dobrou cestou, jak chránit přírodu. Pokračovat můžeme tříděním a recyklací odpadů a rovněž i šetřením vodou.

Přijatelnou investici vyžaduje kondenzační plynový kotel, který lépe využívá tepelnou energii a snižuje spotřebu plynu. Relativně dražší je takzvaný pasivní dům, který ale oproti běžné zástavbě zlevňuje vytápění na desetinu a stojí od 1,5 milionu korun včetně DPH.

Existuje mnoho způsobů a jejich kombinací, jak šetřit přírodu. Nenuťte se do životního stylu, kterému sami nevěříte. Vyberte si cestu, která odpovídá vašim zkušenostem a vaší osobní filosofii.

Jak chránit přírodu před odpady

Asi 300 kilogramů. Tolik zbytků a použitých materiálů vyprodukuje ročně průměrný obyvatel České republiky. Leccos vyhodit prostě musíme, ale jak chránit přírodu? Třiďme odpad , aby nekončil na skládkách a jeho další zpracování stálo minimum energie. Ve svojí domácnosti vyčleňte místo, kam postavíte obyčejné krabice nebo speciální, do přihrádek rozčleněné koše. Zvlášť vyhazujte bioodpad (například zbytky jídel rostlinného původu), papír, sklo, plast a v ideálním případě separujte také nápojové kartony. Pokyny pro třídění jsou popsané na barevných veřejných kontejnerech, které využívá přibližně 70 % obyvatel České republiky.

Ukliďme svět, ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Zapojte se i vy!

Jak chránit přírodu, když umýváme nádobí, vytíráme podlahu a čistíme toaletu? Vyzkoušejte ekologickou drogerii . Cenově může vyjít stejně jako tradiční čisticí prostředky, ale neobsahuje ropné produkty a škodliviny, je rychle biologicky rozložitelná a šetří lidské zdraví. Nevysušuje pokožku a nezatěžuje dýchací cesty, ačkoli svojí účinností uspokojí běžné domácí potřeby. Aneb ještě lépe použijte ocet, sodu, mikrovláknovou utěrku a teplou vodu.

Upřednostňujme produkty, které jsou na více použití a posléze recyklovatelné . Místo „igelitek“ používejte ekologické tašky. Bývají vyrobené z pevných materiálů (například bavlny, juty, konopí) a mívají také zajímavý design, vytvořený pomocí přírodních barviv. Zdánlivě šíleným nápadem, jak šetřit přírodu, je nesplachující toaleta. Ekologický záchod sice nepotřebuje vodu, kanalizaci ani žádnou „umělou“ chemii, ale přesto nezapáchá a výsledný produkt můžete použít na přihnojení stromů nebo trávníků.

Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Hlasujte v soutěži o nejlepší projekt a vyhrajte zajímavé ceny. Nebo rovnou nějaký váš nápad do soutěže přihlaste. Více na webu E.ON Energy Globe.