Jak funguje ekologický záchod (toaleta)? 4

Odpad Životní prostředí Voda

  •  Ekologický záchod nepotřebuje vodu, kanalizaci ani žádnou „umělou“ chemii a přitom nezapáchá.
  •  Nemusíte řešit stavební úpravy a počáteční investici pravděpodobně ušetříte provozními úsporami.
  •  Ekologická toaleta stojí od 2 000 Kč (pouhé separační vložky, oddělující tekuté a tuhé výměšky) do 42 000 Kč (včetně odvodů a případně tak  podzemní nádoby). Snižuje účet za vodné, stočné i konvenční čisticí prostředky.

Ekologický záchod není kadibudka

Klidně zaplašte vidinu dřevěné latríny, která musí stát daleko od posledního obydleného domu. Moderní ekologický záchod nevadí ani v domácnosti, protože netrápí čichové buňky. Odděluje tuhé a tekuté výměšky, tudíž výkaly vyschnou a nesmrdí. Ekologická toaleta nepotřebuje splachování, což znamená úsporu zhruba čtvrtiny vody v domácnosti.

Naplněný kyblík může vážit kolem 15 kilogramů. Čtyřčlenné domácnosti obvykle stačí, když ekologický záchod vysypává jednou měsíčně, ale k dostání jsou také větší systémy, které vydrží bez vyprázdnění celý rok. Obsah můžete zakopat na zahradě, nebo zkompostovaným materiálem pohnojit stromy a trávník (nikoli zeleninovou zahradu). Nejmodernější ekologická toaleta zahajuje kompostování už uvnitř boxu.

RADA

Většina ekologických toalet odděluje moč, přičemž sedět musejí i muži. Bývá totiž nutné zatížit prkénko, a tím otevřít zadní záklopku, kudy výkaly odcházejí do patřičných míst. Ekologická toaleta pojme také papír. Kbelík vycpěte kompostovacím pytlem, abyste nemuseli čistit jeho vnitřní stěny.  

Pomohl vám tento článek?

Mohlo by vás také zajímat

Odborní garanti E.ON Rádce

Napište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat našeho E.ON Rádce, který vám zdarma odpoví.

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.