E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak funguje ekologický záchod (toaleta)?

Odpad Životní prostředí Voda
  •  Ekologický záchod nepotřebuje vodu, kanalizaci ani žádnou „umělou“ chemii a přitom nezapáchá.
  •  Nemusíte řešit stavební úpravy a počáteční investici pravděpodobně ušetříte provozními úsporami.
  •  Ekologická toaleta stojí od 2 800 Kč (pouhé separační vložky, oddělující tekuté a tuhé výměšky) do 50 000 Kč (včetně odvodů a případně tak  podzemní nádoby). Snižuje účet za vodné, stočné i konvenční čisticí prostředky.

Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Hlasujte v soutěži o nejlepší projekt a vyhrajte zajímavé ceny. Nebo rovnou nějaký váš nápad do soutěže přihlaste. Více na webu E.ON Energy Globe.

Ekologický záchod není kadibudka

Klidně zaplašte vidinu dřevěné latríny, která musí stát daleko od posledního obydleného domu. Moderní ekologický záchod nevadí ani v domácnosti, protože netrápí čichové buňky. Klíčem je oddělení tuhé a tekuté složky výkalů, přičemž tuhá část se pak může dobře kompostovat bez kvašení a zápachu. Ekologická kompostovací toaleta nepotřebuje splachování, což znamená úsporu zhruba čtvrtiny vody v domácnosti.

Toaleta produkuje hnojivo

Naplněný kyblík může vážit kolem 15 kilogramů. Čtyřčlenné domácnosti obvykle stačí, když ekologický záchod vysypává jednou měsíčně, ale k dostání jsou také větší systémy, které vydrží bez vyprázdnění celý rok. Obsah můžete zakopat na zahradě, nebo zkompostovaným materiálem pohnojit stromy a trávník (nikoli zeleninovou zahradu).

Nejmodernější ekologická toaleta zahajuje kompostování už uvnitř boxu. Toaletní papír nevadí, naopak je žádoucí, protože do kompostu přidává potřebnou uhlíkovou složku. Pokud kompostovací záchod přece jen začne páchnout, stačí do něj přidat pár hrstí pilin nebo jiného savého organického materiálu.   

Většina ekologických toalet odděluje moč, přičemž sedět musejí i muži. Bývá totiž nutné zatížit prkénko, a tím otevřít zadní záklopku, kudy výkaly odcházejí do patřičných míst. Ekologická toaleta pojme také papír. Kbelík vycpěte kompostovacím pytlem, abyste nemuseli čistit jeho vnitřní stěny.