E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Často hledaná témata:

Jak probíhá výkup a ekologická likvidace autovraků?

Rodinný rozpočet Automobil Emise Životní prostředí Zákony

  •  Starý automobil obvykle spotřebuje hodně paliva a další výdajovou položkou bývá ekologická likvidace autovraků.  
  •  Při první registraci nebo přeregistraci zastaralé ojetiny odvádíte ekologický poplatek, závisející na vypouštěných emisích a evropských  normách.
  •  Samotný výkup autovraků probíhá bezplatně, ovšem finanční odměnu dostanete jenom někde.

Ekologická likvidace autovraků bývá předplacená

„Žadatel o registraci použitého vozidla kategorie M1 a N1 do registru silničních vozidel (…) je povinen zaplatit poplatek na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění vybraných autovraků,“ říká zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech (§ 37e). Další důležité údaje najdete v technickém průkazu, především nejvyšší splněnou emisní normu (EURO 1 až EURO 6). Ekologická likvidace vozidel bývá vlastně předplacená a stojí 0 až 10 000 Kč.

Emise EURO 3, některá historická vozidla, držitelé průkazů ZTP a ZTP/P, přeregistrace kvůli dědictví nebo rozvodu 0 Kč
Emise EURO 2 3 000 Kč
Emise EURO 1 5 000 Kč
Nesplnění mezních hodnot EURO 1 ani EURO 2 10 0000 Kč
RADA

Postarší automobily, koupené například přes inzerát, stojí obvykle málo peněz. Ale svým provozem zatěžují ovzduší, dýmají a zapáchají. Nákup moderního - ohleduplného vozidla by dával smysl, i kdyby ekologická likvidace autovraků nebyla nijak zpoplatněná.

Výkup autovraků vám vynese až desetitisíce korun

„Zadarmo vyřešíme vaše starosti a ještě dostanete zaplaceno! Zajistíme odvoz autovraku, ekologickou likvidaci a potřebné formality. Náš výkup autovraků vám vynese až 50 000 Kč,“ lákají některé specializované firmy. Podle zákona nemusíte kvůli odevzdání automobilu sami nic platit, podrobnosti najdeme v pasážích § 36-37e. Ale ani honorovaný výkup autovraků není pravidlem, nýbrž dobrovolnou komerční nabídkou některých obchodních společností.

§ 37d zákona o odpadech sice stanovuje, že výměnou starého vozidla za šetrné můžete získat od státu 30 000, nebo 60 000 korun. Státní příspěvek při vyřazení autovraku („šrotovné“) ovšem podle Ministerstva životního prostředí není vymahatelný, protože vláda nevydala doplňující nařízení, ve kterém by upřesnila podmínky.

TIP

Před výběrem nového automobilu použijte specializovanou kalkulačku, která porovnává fosilní paliva. Stlačený zemní plyn vytváří spalováním poměrně málo škodlivin a vychází levně také proto, že ekologická likvidace vozů nakonec probíhá zadarmo.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.