E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak skladovat dešťovou vodu?

Tipy a triky Životní prostředí
  • Přestože dešťová voda nemůže nahradit pitnou vodu, nabízí se několik možností, jak ji lze efektivně využít v domácnosti nebo na zahradě.
  • Poslouží na splachování WC nebo na praní a zalévání.
  • Jejím používáním šetříte nejen přírodu, ale také svoji peněženku.

Využívat dešťovou vodu v zahradě či v domácnosti znamená instalovat přiměřeně velkou retenční nádrž, v níž se bude zachycená voda skladovat. Levnější a častější variantou jsou nadzemní nádrže a nádoby, pokud vám ale jde o kvalitní uchování vody, dejte přednost těm podzemním. Ty drží vodu ve stabilní teplotě a nepropouštějí světlo, které podporuje množení mikroorganismů. Povrchové nádrže slouží zejména pro krátkodobé uskladnění dešťové vody, vhodné pro zalévání zahrad. Cisterny umístěné ve sklepě domu nebo pod zemí bývají součástí celého systému, který přivádí dešťovou vodu do domu. Tu je pak možné využít třeba na splachování toalet.

Dešťovou vodu neuchovávejte příliš dlouho

Dešťová voda by neměla být skladována příliš dlouho. Například během letních dovolených, kdy jste mimo domov, je lepší nádrž zcela vyprázdnit. Po vašem návratu už by voda stejně mohla být zkažená a nepoužitelná. Při vyprázdnění nádrže je dobré myslet i na přívodní potrubí, jež je třeba vyčistit. V nepoužívaných trubkách by se za nějaký čas množily bakterie.

Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Hlasujte v soutěži o nejlepší projekt a vyhrajte zajímavé ceny. Nebo rovnou nějaký váš nápad do soutěže přihlaste. Více na webu E.ON Energy Globe.

Venkovní nádrže, které slouží ke sběru vody jen na zavlažování zahrady, nepotřebují speciální filtraci, ale i v tomto případě je důležité zabezpečit nádobu tak, aby do ní nepadalo listí a jiné nečistoty.