E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak vykopat studnu?

Voda Kutil Životní prostředí Zákony Veřejný sektor
  •  Zahradní studna bývá ozdobou pozemku nebo zdrojem vody.
  •  I když chcete kopat na svojí vlastní parcele, potřebujete úřední povolení.
  •  Raději předem zvažte zda chcete vše zvládnout sami, anebo raději pozvat profesionální firmu.

 

Pracovníci vodoprávního úřadu vám mohou dávat různé informace. Případné rozpory řeší zákon č. 254/2001 Sb. (o vodách) a vyhláška č. 501/2006 Sb. (o obecných požadavcích na využívání území). Pokud hrozí znečištění, ani nemusíme řešit, jak vykopat studnu. Například žumpa nebo veřejná pozemní komunikace musí být aspoň 12 metrů daleko, jinak nebude projekt povolen.

Jak vykopat studnu legálně a kvalitně

  1. Zajděte pro povolení na vodoprávní úřad, který pravděpodobně najdete na magistrátu, radnici nebo obecním úřadě. Pokud hodláte překonat hloubku 3 metrů, potřebujete taky souhlas obvodního báňského úřadu.
  2. Zajistěte dostatek místa pro vykopaný materiál, případně jeho odvoz.
  3. Samotnou otázku „jak vykopat studnu“ zodpovíme snadno: krumpáčem, lopatou a rýčem.

Kopat studnu není podle většiny odborníků jednoduché a pokud si chcete pořídit studnu svépomocí, připravte se na nelehkou a rizikovou práci. Kopat studnu často znamená pracovat s tvrdým pískovcem, je nutné dbát základní bezpečnosti práce. Oříškem bývá také uskladnění a odvoz vykopaného materiálu. Rozhodně je lepší se obrátit na specializovanou firmu, která zná všechny technické postupy a má s kopáním studny zkušenosti.

Doporučujeme také zvážit, zda opravdu potřebujete kopanou studnu a nespokojíte se studnou vrtanou. Její realizace bývá zpravidla mnohem jednodušší a rychlejší.    

Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Hlasujte v soutěži o nejlepší projekt a vyhrajte zajímavé ceny. Nebo rovnou nějaký váš nápad do soutěže přihlaste. Více na webu E.ON Energy Globe.