E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Často hledaná témata:

Jak vykopat studnu?

Voda Kutil Životní prostředí Zákony Veřejný sektor

  •  Zahradní studna bývá ozdobou pozemku nebo zdrojem vody.
  •  I když chcete kopat na svojí vlastní parcele, potřebujete úřední povolení.
  •  Raději předem zvažte zda chcete vše zvládnout sami, anebo raději pozvat profesionální firmu.

 

RADA

Pracovníci vodoprávního úřadu vám mohou dávat různé informace. Případné rozpory řeší zákon č. 254/2001 Sb. (o vodách) a vyhláška č. 501/2006 Sb. (o obecných požadavcích na využívání území). Pokud hrozí znečištění, ani nemusíme řešit, jak vykopat studnu. Například žumpa nebo veřejná pozemní komunikace musí být aspoň 12 metrů daleko, jinak nebude projekt povolen.

Jak vykopat studnu legálně a kvalitně

  1. Zajděte pro povolení na vodoprávní úřad, který pravděpodobně najdete na magistrátu, radnici nebo obecním úřadě. Pokud hodláte překonat hloubku 3 metrů, potřebujete taky souhlas obvodního báňského úřadu.
  2. Zajistěte dostatek místa pro vykopaný materiál, případně jeho odvoz.
  3. Samotnou otázku „jak vykopat studnu“ zodpovíme snadno: krumpáčem, lopatou a rýčem.

Kopat studnu není podle většiny odborníků jednoduché a pokud si chcete pořídit studnu svépomocí, připravte se na nelehkou a rizikovou práci. Kopat studnu často znamená pracovat s tvrdým pískovcem, je nutné dbát základní bezpečnosti práce. Oříškem bývá také uskladnění a odvoz vykopaného materiálu. Rozhodně je lepší se obrátit na specializovanou firmu, která zná všechny technické postupy a má s kopáním studny zkušenosti.

Doporučujeme také zvážit, zda opravdu potřebujete kopanou studnu a nespokojíte se studnou vrtanou. Její realizace bývá zpravidla mnohem jednodušší a rychlejší.    

TIP

V soutěži Ekologický oskar uspělo věrné čerpadlo, které čistí studny a vytahuje nahoru vodu. Ale než definitivně vyřešíte otázku, jak vykopat studnu, zvažte koupi spořičů vody. Ušetří mnoho životadárné tekutiny, ačkoli sprchování nebo mytí bude stejně intenzivní jako dříve!

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.