E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak využít dešťovou vodu v domácnosti?

Úspory vody Tipy a triky Voda Životní prostředí
  • Přestože dešťová voda nemůže nahradit pitnou vodu, nabízí se několik možností, jak ji lze efektivně využít v domácnosti nebo na zahradě.

  • Poslouží na splachování WC nebo na praní a zalévání.

  • Jejím používáním šetříte nejen přírodu, ale také svoji peněženku.

Plýtvání a nedostatek vody jsou poslední dobou velká témata. Špatné hospodaření s vodou má dopady nejen na přírodu, ale také na rozpočet domácnosti. Průměrná denní spotřeba vody na člověka je přes 100 litrů denně, přitom lze téměř polovinu nahradit vodou dešťovou. Základem úspěchu je její správný sběr a následné uskladnění.

V každé domácnosti je možné najít spoustu možností pro úsporu energií. Jak jste na tom u vás? Stáhněte si naši brožuru Úsporná domácnost a podívejte, kde a jak můžete doma šetřit elektřinu, plyn i teplo.

Na sběr dešťové vody postačí okapy a dostatečně velká nádrž, ve které se voda bude uchovávat. Obecně se nedoporučují měděné okapy a střešní krytina z asfaltu nebo eternitu, které vodu při sběru kontaminují. Nádoba na vodu může obsahovat poklop a pískový filtr, díky kterému zabráníte jejímu znečištění. Na výběr je nadzemní i podzemní nádoba na uskladnění vody.

Dešťová voda neobsahuje chlor a soli

Ideální pro využití dešťové vody je zalévání zahrady nebo praní prádla. V případě zalévání (a to jak venkovních, tak pokojových rostlin) je dešťová voda výhodná z více důvodů. Kromě ekologické a ekonomické šetrnosti vyhovuje i rostlinám. Protože neobsahuje chlor a soli, je pro zalévání vhodnější než voda pitná.

Praní v dešťové vodě zase lépe rozpouští prací prášky a nezatěžuje pračku, protože voda je měkká. Takže z dlouhodobého hlediska je praní méně nákladné i proto, že není potřeba pořizovat změkčovače vody.

Při splachování WC dochází k vysoké spotřebě vody, kterému se ale nelze úplně vyhnout. Při používání vody dešťové je opět výhodou měkká voda, která WC neucpává vodním kamenem. To eliminuje používání silných čistících prostředků.

Zdá se vám, že platíte zbytečně moc za elektřinu? Spočítejte si na naší kalkulačce, kolik můžete ročně ušetřit!