E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Kolik činí ekologická daň v roce 2018? Tabulka!

Rodinný rozpočet Automobil Emise Životní prostředí Zákony
  •  Státní instituce a územní samosprávné celky vybírají poplatky za významné znečišťování vodních zdrojů, ovzduší nebo zastavění  zemědělské  půdy.
  •   Na ochranu životního prostředí povinně přispívají odběratelé elektřiny.
  • Náklady spojené s ekologickou likvidací s sebou nese také většina starých automobilů.

"Ekologická daň" za energie

  1. Jako ekologická daň z elekřiny se Ekologická daň z elektřiny: Nově ani odběratelé „zelených tarifů“ nejsou osvobozeni a také musejí platit 34,24 Kč včetně DPH za každou spotřebovanou megawatthodinu (MWh). Většina domácností takhle odvede řádově desetikoruny, majitelé přímotopů až tisícovku ročně.
  2. Ekologická daň 2016 ze zemního plynu: Nevztahuje se například na domácnosti, výrobu elektřiny, metalurgické nebo mineralogické práce. Většina firem zaplatí navíc 37,03 Kč včetně DPH za každou spotřebovanou megawatthodinu (MWh) zemního plynu.

Starý dobrý bonmot říká, že nejlevnější je energie, kterou vůbec nespotřebujete. S úsporou elektřiny klesne vaše „ekologická daň“, a navíc můžete dostat odměnu až 1 500 Kč ročně! Zateplení a efektivnější spotřebiče sice vyžadují investici, ale dlouhodobě šetří domácí rozpočet i přírodu.

Automobilová ekologická daň – tabulka

Při registraci použitého osobního nebo nákladního automobilu většinou musíte uhradit poplatek, sloužící k likvidaci vraků. Podle emisí ve výfukových plynech a evropských norem prodraží motoristovi život „ekologická daň“. Tabulka ze zákona č. 185/2001 Sb. ukazuje, že majitelé vybraných vozidel jsou poplatku ušetřeni.

Emise EURO 3 a některá historická vozidla 0 Kč
Emise EURO 2 3 000 Kč
Emise EURO 1 5 000 Kč
Nesplnění mezních hodnot EURO 1 ani EURO 2 10 0000 Kč

Před výběrem nového automobilu použijte specializovanou kalkulačku, která porovnává různá paliva. Například stlačený zemní plyn (CNG) vytváří svým spalováním poměrně málo škodlivin a vychází levně také proto, že ho nezdražuje žádná ekologická daň.

Zeptejte se nás

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.