E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Často hledaná témata:

Kolik činí ekologická daň na auta?

Rodinný rozpočet Automobil Emise Životní prostředí Zákony

  • Jako ekologická daň se nepřesně označuje poplatek spojený s likvidací autovraků. 
  • Tento poplatek se platí při první registraci aut, které nesplňují emisní limity. Pokud tento poplatek při první registraci ještě zaplacen nebyl, platí se při registraci následné.
  • Klíčové pro platbu "ekologické daně" není stáří vozidla, ale právě plnění emisních limitů (minimálně norma EURO 3)   

RADA

Před výměnou vozidla použijte specializovanou kalkulačku, která porovnává různá paliva. Například stlačený zemní plyn (CNG) vytváří svým spalováním poměrně málo škodlivin a vychází levně také proto, že ho nezdražuje žádná ekologická daň na auta. § 37d zákona o odpadech (č. 185/2001 Sb.) stanovuje, že výměnou starého vozidla za šetrné můžete získat od státu 30 000, nebo 60 000 korun. Takzvané „šrotovné“ ovšem podle Ministerstva životního prostředí není vymahatelné, protože vláda nevydala doplňující nařízení, ve kterém by upřesnila konkrétní podmínky.

„Ekologická daň“ na auta dosahuje maximálně 10 000 Kč

Poplatek sloužící k likvidaci autovraků vyměřuje § 37e zákona o odpadech. „Ekologická daň na auta“ bývá zpravidla účtovaná:

  1. při první registraci použitého vozidla kategorie M1 a N1 v České republice,
  2. při první přeregistraci, pokud již vozidlo bylo v Česku registrováno.

Ušetřeni zůstanou všichni držitelé průkazů ZTP a ZTP/P, stejně jako motoristé provádějící přeregistraci kvůli dědictví nebo rozvodu. „Ekologická daň na auta“ logicky mine také majitele vozů, které splňují přísnější emisní normy, konkrétně EURO 3 a vyšší. Příliš špinavé výfukové plyny mohou stát 3 000, 5 000, nebo 10 000 korun. Obecně se díky tomuto poplatku příliš nevyplatí přeregistrovávat stará a normu alespoň EURO 1 nesplňující vozidla. Takového staré vozy (pokud nemají třeba sběratelskou hodnotu) je obecně lepší ekologicky zlikvidovat.  

Výše poplatku známého jako "ekologická daň":

Emise EURO 3 a některá historická vozidla 0 Kč
Emise EURO 2 3 000 Kč
Emise EURO 1 5 000 Kč
Nesplnění mezních hodnot EURO 1 ani EURO 2 10 0000 Kč

 

TIP

Zprostředkujeme vám slevu až 36 % na nová vozidla značek Fiat a Iveco, poháněné stlačeným zemním plynem! „Ekologická daň na auta“ vás potom určitě mine.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.