E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Kolik činí ekologický poplatek?

Rodinný rozpočet Automobil Emise Životní prostředí Zákony
  •  „Zelenou přirážku“ ve formě poplatku povinně uhradíte při první registraci či přeregistraci ojetého automobilu, který nesplňuje nejpřísnější emisní normy.
  • Jedná se poplatek, z něhož se financuje ekologická likvidace vozidel - má tedy svůj smysl. 

Ekologický poplatek záleží na výfukových plynech

„Žadatel o registraci použitého vozidla kategorie M1 a N1 do registru silničních vozidel (…) je povinen zaplatit poplatek na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění vybraných autovraků,“ říká zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech (§ 37e). Konkrétní peněžní částku určují emise ve výfukových plynech, respektive evropské normy pojmenované jako EURO 1, EURO 2, EURO 3, EURO 4, EURO 5 a EURO 6. Čím vyšší číslo, tím přísnější podmínky.

Na ekologický poplatek myslete ještě předtím, než koupíte starou ojetinu. V technickém průkazu vyčtete kategorii vozidla a emisní normu, kterou vozidlo splňuje. Výši „zelené daně“ potom najdete v následující tabulce.

Poplatek při registraci (lidově „ekologický poplatek“) činí nejvýše 10 000 Kč. Osvobození jsou majitelé moderních automobilů, kteří svojí jízdou znečišťují ovzduší jenom minimálně. Automatickou výjimku dostávají držitelé průkazů ZTP a ZTP/P, stejně jako motoristé provádějící přeregistraci vozidla kvůli dědictví či rozvodu.

Emise EURO 3 a některá historická vozidla 0 Kč
Emise EURO 2 3 000 Kč
Emise EURO 1 5 000 Kč
Nesplnění mezních hodnot EURO 1 ani EURO 2 10 0000 Kč

 

Před výběrem nového automobilu použijte specializovanou kalkulačku, která porovnává fosilní paliva. Stlačený zemní plyn vytváří spalováním poměrně málo škodlivin a vychází levně také proto, že ekologická likvidace vozů nakonec probíhá zadarmo.