E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Kolik peněz a energie ušetří třídění odpadu?

Odpad Životní prostředí Rodinný rozpočet Etika Česká republika
  •  Recyklování a ochrana životního prostředí jsou dnes již součástí běžného života.
  •  Třídění odpadu zachraňuje například stromy a umožňuje produkci nových výrobků z použitých materiálů.
  •  Jak ale ovlivňuje finanční rozpočty? Okamžitý individuální užitek zřejmě nepocítíme, zato v národním měřítku jsou výhody třídění odpadu  značné.

Každoročně v polovině dubna vyrážejí desetitisíce dobrovolníků, aby zbavovali krajinu černých skládek. Projekt Ukliďme Česko získal ocenění v soutěži E.ON Energy Globe Award.

Česko je jednička v třídění odpadu

Průměrná tuzemská domácnost vynáší do speciálních kontejnerů 25 kg plastů za rok, čímž patří mezi nejlepší na kontinentu. Podle Evropského statistického úřadu dosahuje Česká republika nadprůměrně dobrých výsledků v recyklaci obalů, ovšem výjimkami jsou kovové a dřevěné materiály, se kterými poměrně plýtváme.

Třídění začíná již v domácnosti, kde často sbíráme umělé hmoty do pytlů, speciálních košů nebo obyčejných krabic, jež následně vyhazujeme do žlutého kontejneru. Doporučení: Nežádoucímu zápachu, který může doprovázet třídění plastů , se vyhnete vypláchnutím obalů ve vodě po umytém nádobí.

Úspěšní jsme na více frontách. Barevné kontejnery na třídění odpadu využívá sedm Čechů z deseti, tedy jasná většina obyvatel. Každý z nás vyprodukuje ročně asi 300 kg odpadků a průměrný obyvatel tuzemska vyseparuje asi 11 kg papíru, který patří do modrého kontejneru. Zpracování a třídění papíru je daleko ekologičtější než jeho výroba ze dřeva. Použitím jedné tuny nasbíraného materiálu ušetříme asi 14 stromů.

Třídění odpadu šetří miliardy korun

Výhody recyklace nejsilněji pocítíme v rámci celé společnosti. Tříděním odpadu, které v domácnosti běžně zahrnuje sklo, papír, plasty a nápojové kartony, uspoří Česko množství energie odpovídající spotřebě 260 tisíc domácností. A to není všechno. Významně můžeme ovlivnit rovněž kvalitu ovzduší. Díky třídění odpadu ušetříme takové množství kysličníku uhličitého, kolik ho v tuzemsku dokáže vyprodukovat přibližně 10 % aut.

Chcete převést úsporu na peníze? Provedeme jenom orientační výpočet, protože ceny energií ovlivňujete samozřejmě také výběrem dodavatele.

  • Nejoblíbenějším topivem je v tuzemských domácnostech zemní plyn. Za roční spotřebu 30 MWh (megawatthodin) utratíme zhruba 42 tisíc Kč.
  • Svícení a puštěné spotřebiče znamenají další výdaje. Roční spotřeba 2,5 MWh elektřiny stojí přibližně 12 tisíc Kč.
  • Obě finanční částky vynásobme 260 tisíci domácnostmi. Zjistíme, že třídění odpadu ušetří České republice řádově miliardy korun ročně!

Pokud starostlivě počítáte každou korunku, v rámci tříděni odpadu odevzdávejte papír do sběrny. Tam vám podle množství a druhu materiálu vyplatí odměnu. Dobré rady přináší rovněž  časopis ENERGY GLOBE.