Kolik peněz a energie ušetří třídění odpadu? 23

Odpad Životní prostředí Rodinný rozpočet Etika Česká republika

  •  Recyklování a ochrana životního prostředí jsou dnes již součástí běžného života.
  •  Třídění odpadu zachraňuje například stromy a umožňuje produkci nových výrobků z použitých materiálů.
  •  Jak ale ovlivňuje finanční rozpočty? Okamžitý individuální užitek zřejmě nepocítíme, zato v národním měřítku jsou výhody třídění odpadu  značné.

TIP

Každoročně v polovině dubna vyrážejí desetitisíce dobrovolníků, aby zbavovali krajinu černých skládek. Projekt Ukliďme Česko získal „ekologického oskara“ v soutěži E.ON Energy Globe Award.

Česko je jednička v třídění odpadu

Průměrná tuzemská domácnost vynáší do speciálních kontejnerů 25 kg plastů za rok, čímž patří mezi nejlepší na kontinentu. Podle Evropského statistického úřadu dosahuje Česká republika nadprůměrně dobrých výsledků v recyklaci obalů, ovšem výjimkami jsou kovové a dřevěné materiály, se kterými poměrně plýtváme.

Třídění začíná již v domácnosti, kde často sbíráme umělé hmoty do pytlů, speciálních košů nebo obyčejných krabic, jež následně vyhazujeme do žlutého kontejneru. Doporučení: Nežádoucímu zápachu, který může doprovázet třídění plastů , se vyhnete vypláchnutím obalů ve vodě po umytém nádobí.

Úspěšní jsme na více frontách. Barevné kontejnery na třídění odpadu využívá sedm Čechů z deseti, tedy jasná většina obyvatel. Každý z nás vyprodukuje ročně asi 300 kg odpadků a průměrný obyvatel tuzemska vyseparuje asi 11 kg papíru, který patří do modrého kontejneru. Zpracování a třídění papíru je daleko ekologičtější než jeho výroba ze dřeva. Použitím jedné tuny nasbíraného materiálu ušetříme asi 14 stromů.

Třídění odpadu šetří miliardy korun

Výhody recyklace nejsilněji pocítíme v rámci celé společnosti. Tříděním odpadu, které v domácnosti běžně zahrnuje sklo, papír, plasty a nápojové kartony, uspoří Česko množství energie odpovídající spotřebě 260 tisíc domácností. A to není všechno. Významně můžeme ovlivnit rovněž kvalitu ovzduší. Díky třídění odpadu ušetříme takové množství kysličníku uhličitého, kolik ho v tuzemsku dokáže vyprodukovat přibližně 10 % aut.

Chcete převést úsporu na peníze? Provedeme jenom orientační výpočet, protože ceny energií ovlivňujete samozřejmě také výběrem dodavatele.

  • Nejoblíbenějším topivem je v tuzemských domácnostech zemní plyn. Za roční spotřebu 30 MWh (megawatthodin) utratíme zhruba 42 tisíc Kč.
  • Svícení a puštěné spotřebiče znamenají další výdaje. Roční spotřeba 2,5 MWh elektřiny stojí přibližně 12 tisíc Kč.
  • Obě finanční částky vynásobme 260 tisíci domácnostmi. Zjistíme, že třídění odpadu ušetří České republice řádově miliardy korun ročně!
RADA

Pokud starostlivě počítáte každou korunku, v rámci tříděni odpadu odevzdávejte papír do sběrny. Tam vám podle množství a druhu materiálu vyplatí odměnu. Dobré rady přináší rovněž  časopis ENERGY GLOBE.

Pomohl vám tento článek?

Mohlo by vás také zajímat

Odborní garanti E.ON Rádce

Napište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat našeho E.ON Rádce, který vám zdarma odpoví.

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.