E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Kolik peněz a energie ušetří LED žárovky?

Osvětlení Elektřina Rodinný rozpočet Spotřebiče Investice
  • LED žárovky spotřebují 7 krát méně elektrické energie než běžné žárovky.
  • Oproti klasické žárovce vám díky nižším nákladům na provoz může LED žárovka ročně ušetřit i několik set korun.
  • LED žárovka vám také mnohem déle vydrží. 

Kvalitní a finančně úsporné osvětlení vyberete lehce. Stačí, když věnujete pozornost několika informacím a provedete jednoduchý výpočet. Chytře vybrané a správně používané LED žárovky spotřebují 7krát méně elektrické energie než jejich předchůdkyně!

Halogenová i úsporná zářivka prohrávají

Slabší tradiční žárovky stále seženete, ale vyplatí se snad jen tam, kde potřebujete svítit jen velmi krátce a zřídka. Na svícení už dlouho máme lepší alternativy: halogenové, takzvané úsporné žárovky, a především LED žárovky. Zkratkou LED označujeme polovodičovou elektronickou součástku (z anglického Light-Emitting Diode, česky dioda vysílající světlo).

Typ žárovky Pořizovací cena Životnost Příkon Cena/rok provozu (4 h svícení denně, 4,80 Kč/kWh)
Tradiční 15 Kč 1 000 h 60 W 420 Kč
Halogenová 85 Kč 2 000 h 40 W 280 Kč
Tzv. úsporná 99 Kč 8 000 h 15 W 105 Kč
LED žárovka 99 Kč 15 000 h 9 W 63 Kč

V tabulce srovnáváme různé technologie svícení. Oproti svojí tradiční předchůdkyni (klasické žárovce), má LED žárovka zhruba 7krát menší spotřebu energie a daleko nižší roční náklady na provoz. Ale pozor! I geniální technologie může přijít draho, pokud je předražená nebo špatně používaná.

Poradíme, která LED žárovka je výhodnější!

Při výběru postupujme krok za krokem. Nákupní cenu zohledněme až jako poslední kritérium, protože nemá smysl kupovat sebelacinější model, pokud nevyhoví vašim potřebám.

  • ODOLNOST: Chcete LED žárovku instalovat vevnitř, anebo venku, kde bude vystavena občasnému dešti? Výrobci zvláště odolných modelů uvádějí, že jejich kryty jsou dostatečně bytelné. Případně lze dokoupit speciální „pláštěnku“ pro svítidla.
  • ROZPTYL: Někdy stačí jenom malý rozptyl světla, například v knihovně, nad rozevřeným svazkem. Anebo chcete větší úhel? Věnujte pozornost právě rozptylu LED žárovky, který bývá uvedený ve stupních, například 90 °.
  • SVĚTELNÝ TOK: Nakolik chcete osvětlit prostor? Intenzitu osvětlení určuje u LED žárovek hodnota zvaná světelný tok s jednotkou lumen (lm). Klasická  žárovka o výkonu 60 W má asi 700 lm. Tomu odpovídá LED žárovka s výkonem 9 - 12 W. 
  • BARVA SVĚTLA: Preferujete hřejivější, anebo jasnější světlo? Barva světla LED žárovek se určuje v Kelvinech. Domácí pohodu navodí teplejší odstín (kolem 3 000 až 4 000 K), zatímco na pracovišti podpoří atmosféru soustředěnosti spíše chladnější LED žárovky (kolem 5 000 až 6 000 K).
  • CHLAZENÍ: Na rozdíl od wolframových žárovek nebo kompaktních zářivek se technologie LED nechladí vyzařováním tepla, ale potřebuje chladič, který teplo rozptýlí do vzduchu. Pokud diodu umístíme do svítidla, kde je proudění vzduchu omezené, může se přehřívat a rychle zničit. Používejme raději jenom svítidla, ve kterých dochází k zaručeně dobré cirkulaci vzduchu větracími otvory.
  • CENA: Teprve nakonec, ale tím důkladněji, řešte peníze. Jak spočítáte vaše celkové náklady za dobu živnosti LED žárovky? Předpokládanou životnost v hodinách vynásobte výkonem (ve W – wattech), opět násobte cenou elektřiny (asi 0,0048 Kč/Wh) a přičtěte pořizovací investici, tedy prodejní cenu LED žárovky včetně DPH.

Jak najdete srovnávací veličinu pro výrobky, které mají odlišnou výdrž? Celkové náklady vydělíte životností (v hodinách) a dostanete cenu hodinového svícení. Náklady na provoz různých typů osvětlení srovnává tabulka níže:

Technologie

Cena žárovky Životnost Náklady za dobu životnosti Náklady na hodinu provozu
Žárovka 60 W 15 Kč 1000 h 303 Kč 0,30 Kč
Halogenová žárovka 40 W 85 Kč 2000 h 469 Kč 0,23 Kč
LED žárovka 9 W 99 Kč 15000 h 747 Kč 0,05 Kč

Jak správně používat LED žárovky

Sluneční světlo nahrazujeme snadno, obyčejně stačí zmáčknout spínač. Ovšem některé úsporné zářivky kvůli příliš častému rozsvěcování a vypínání praskají. LED žárovky bývají odolnější, ale raději zkontrolujte, zda výrobce neupřesňuje počet spínacích cyklů.

Například 25 000 period při životnosti 25 000 hodin znamená, že byste měli LED žárovku zapínat průměrně aspoň na hodinu. Příliš časté spínání může zbytečně namáhat elektroniku v žárovce. Obecně lze ale říci, že časté spínání LED žárovkám na rozdíl od úsporných zářivek tolik nevadí.

Svoji hodnotu má spotřeba, ale také úspora. S elektřinou od nás můžete za dva roky ušetřit až 11 756 Kč. Podívejte se jak.