Co je dobré vědět o LED osvětlení

  1. Klíčovou charakteristikou LED žárovky je světelný tok – tedy intenzita produkovaného světla. Při koupi LED světelného zdroje si všímejte také barvy světla.
  2. Jako ekvivalent běžné 100W žárovky se bere LED žárovka se světelným tokem 1 350 lumenů a spotřebou 15 W.
  3. Při koupi LED světelného zdroje si všímejte také barvy světla. Může být žlutá teplá nebo pro pracovní místnosti vhodnější studená bílá.
  4. Důležitá je také patice – například E27, E14, GU10, MR16 nebo G13.

Jakou intenzitou svítí?

Na rozdíl od klasických žárovek není u LED světelných zdrojů klíčovou hodnotou výkon. Nahradil jej přesnější světelný tok. Určuje se v lumenech a jako ekvivalent běžné 100W žárovky počítáme LED světlo se světelným tokem 1 350 lumenů a spotřebou kolem 15 W. Pro orientaci slouží tabulka níže, která určuje ekvivalenty klasických a LED žárovek podle evropské legislativy.


Příkon klasické žárovky

Ekvivalentní světelný tok LED žárovky

15 W

136 lm

25 W

249 lm

40 W

470 lm

60 W

806 lm

75 W

1 055 lm

100 W

1 521 lm

150 W

2 452 lm

200 W

3 452 lm

Jakou má barvu světla?

Další důležitou hodnotou LED osvětlení je barva světla. Pro využití v kancelářích a výrobních prostorech je vhodná chladnější bílá barva, naopak v obytných či relaxačních prostorech najde využití LED osvětlení s teplejším žlutooranžovým tónem světla.

Sledujte také index podání barev (CRI), který charakterizuje, jak při daném osvětlení budete vnímat barvy. Je to bezrozměrné číslo, přičemž hodnota 100 odpovídá vnímání barev u běžné klasické žárovky, respektive za denního světla. Hodnota CRI by neměla klesnout pod 80. Pozor též na provozy, kde jsou na CRI kladeny vyšší požadavky. Jedná se například o grafická či fotografická studia, ordinace, potravinářskou výrobu, různé laboratoře a tak dále.

Raději posloucháte? Podcast Lifehacky!

Nadbytek nočního světla může přeprogramovat náš mozek. Najdete na Spotify i na YouTube.

Jakou patici mají LED světla?

LED světelné zdroje mohou mít různé patice. Populární LED žárovky mají patici s Edisonovým závitem E27 nebo E14. Bodové reflektory ve vestavných svítidlech mívají patici označením  MR16, podhledová světla jsou pak nejčastěji osazena bajonetovou paticí GU10. Patici G13 pak mají LED trubice, které mohou nahradit (při výměně celého svítidla) klasické trubicové zářivky.

Provoz LED světelných zdrojů

Životnost LED diod je závislá hlavně na dobrém chlazení, lampa by proto měla k LED žárovce či reflektoru poskytovat dobrý přístup vzduchu. LED světlo také většinou nevypoví svou službu najednou, ale jeho intenzita svícení se pozvolna snižuje.

Na rozdíl od běžných zářivek LED světlům tolik nevadí časté spínání. Záleží však na kvalitě každého kusu, kolik sepnutí během své životnosti dovolí. Další velkou výhodou LED světel jsou nízké nároky na údržbu – není je nutné měnit tak často jako třeba zářivky.

Stáhněte si brožuru o úsporách

Naše brožura vás provede úsporami v domácnosti místnost po místnosti. Zjistíte, jak šetřit energiemi v kuchyni, koupelně nebo v ložnici. Určitě máme tip i pro vás, tak pojďte do toho!

Stáhnout brožuru

Mohlo by vás také zajímat:

Nepřetápějte zbytečně

Mnoho z nás vytápí domov na zbytečně vysokou teplotu. Kvůli tomu za topení víc utratíme a navíc to není ani zdravé.
Víc najdete tady

Pozor na okna a dveře

Starými okny a dveřmi z domu uniká velké množství tepla – klidně i 40 %.
Víc najdete tady

Zvažte vytápění tepelným čerpadlem

Jedním z nejúspornějších zdrojů tepla je tepelné čerpadlo – dokáže vyrobit několikrát víc tepla, než kolik spotřebuje elektřiny. Úspora je to velká, třeba i téměř 40 000 Kč ročně.
Víc najdete tady