E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Na co dát pozor při volbě osvětlení?

  • Při volbě typu světla je nutné zvážit, k jakému účelu bude světlo sloužit a podle toho zvolit zdroj s příslušnou barevnou teplotou.
  • Pozor si dejte na modrou složku světla, má negativní vliv na spánek a z dlouhodobého hlediska může být škodlivá.
  • Preferujte kvalitnější LED žárovky, jejichž světlo je přirozenější.  

LED žárovky mají dlouhou životnost a jsou úsporné. Jejich nevýhodou ale je ve srovnání s klasickými světelnými zdroji větší produkce modrého světla. Modrá složka světla totiž může u citlivějších osob vyvolat i poruchy spánku. Modré světlo však lze omezit vhodnou volbou žárovek a stínidla a rovněž také dodržováním několika jednoduchých pravidel.

Barva světla je zásadní pro pocit pohodlí

Do místností, v nichž se očekává větší aktivita (pracovna, dílny, kuchyně, dílna), můžete volit i studenější bílé světlo (barevná teplota 6000 – 7000 K), do obřího pokoje volte raději teplé bílé světlo (okolo 3500 K), teplé žluté světlo s barevnou teplotou okolo 2700 – 3000 K se pak hodí například do ložnice.

Barevné teploty světla

Barva světla Barevná teplota Psychické účinky Použití
Teplá žlutá 2700 – 3000 K Relaxační

Ložnice, obývací pokoj, relaxační a odpočinkové místnosti

Teplá bílá okolo 3500 K Teplo, pohodlí Obývací pokoj, společné firemní prostory
Bílá 6000 – 7000 K Stimulační, aktivizující Pracovny, dílny, kuchyně

Pro dílnu a firemní provozovny se hodí studené bílé světlo

Prostory, kde se pracuje a kde se očekává soustředění, je dobré osvětlit studeným bílým světlem, které stimuluje lidskou aktivitu a mozek. Naopak teplejší barvy se hodí spíš do relaxačních prostor a provozoven služeb, kde je vyžadován spíše klid a odpočinek zákazníků (wellnes centra, kadeřnictví). Ve výrobních a kancelářských prostorech se běžně používají trubicové zářivky, i sem však začínají pronikat moderní LED světelné zdroje. Důvodem jsou kromě úsporného provozu také nízké nároky na průběžnou údržbu a lepší ergonomie, protože LED světla je možné lépe směrovat tam, kde je osvětlení nejvíce potřeba.       

Večer v kanceláři? Pozor na monitory, tablety a mobily

Na obrazovce tabletu či počítače je dobré večer snížit jas na co nejmenší, přesto stále pohodlnou, hodnotu. Při sledování obrazovky se také doporučuje mít v místnosti ještě další zdroj tlumeného světla. Pokud vás trápí přecitlivělost očí a trávíte u obrazovek velkou část dne, můžete se chránit pomocí speciálních brýlí, které odráží a filtrují část modrého světla. Na českém trhu jsou dostání již od několika značek v různém designovém provedení. Ceny se pohybují od 700 do 2 000 Kč.

Nedostatek světla způsobuje deprese

Nedostatek jasného bílého světla, kterému máme být přirozeně vystaveni přes den, může vyvolávat tzv. zimní deprese (SAD). Jako léčba se v těchto případech nasazuje světelná terapie. Terapie používá simulátory slunce, které produkují velmi jasné světlo (kolem 10 000 lux). Díky každodenní aplikaci světlo v těle snižuje hladinu hormonu melatoninu a naopak zvyšuje produkci serotoninu a dalších neurotransmiterů. U více než 80 % pacientů to má za následek ústup či alespoň výrazné zmírnění většiny příznaků SAD.

Večer intenzitu světla snižte

Pro udržení dobré psychické i fyzické kondice je nutný dostatek světla. Světlo potřebujeme hlavně během dne a v časných večerních hodinách, později bychom na jeho intenzitě měli spíše ubírat. Vhodné jsou lampy s tlumenějším světlem a slabšími žárovkami. Intenzivnímu, tedy namodralému, světlu jsme vystaveni nejen skrze LED osvětlení, ale také obrazovky počítačů, tabletů a mobilních telefonů. Proto je zejména večer vhodné užívání těchto přístrojů omezit. Barevná teplota večerního světla by neměla přesahovat 3 000 K.

Zeptejte se nás

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.