E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Kolik stojí okna pro pasivní domy?

Teplo Investice Moderní technologie Životní prostředí
  • Okna pro pasivní domy jsou poměrně drahá, ale svoji pořizovací cenu spolehlivě vrátí.
  • Totéž platí pro kvalitní zateplovací materiály a automatický větrací systém, který zpětně využívá tepelnou energii vydýchaného vzduchu.

Okna pro pasivní domy mají trojité sklo s hliníkovým nebo plastovým rámečkem, který někdy bývá zpevněný ocelovou výztuhou a může obsahovat speciální termoizolační vložku. Dovnitř pouštějí většinu slunečního záření (asi 55 %, oproti 92 % při jednoduchém zasklení), ale zároveň mají dobré tepelně-izolační vlastnosti (hodnota tepelné prostupnosti je 0,6 W/m2K, tedy desetkrát nižší než při jednoduchém zasklení a dvakrát nižší než přes izolační dvojsklo). Díky kvalitnímu zateplení celé stavby a důmyslnému větrání potom zaplatíte za vytápění přibližně desetinovou částku, oproti běžné tuzemské domácnosti! Okna pro pasivní domy stojí přibližně 10 000 až 32 000 Kč, záleží na velikosti a provedení.

Je dobré počítat s tím, že pasivní dům může mít velká a tedy i poměrně drahá okna orientovaná na jižní stranu. Velkými okny totiž dům v zimním slunečném období získává teplo. Pro letní období se do pasivních domů zpravidla instaluje stínicí systém - obvykle žaluzie nebo pergola - protože v létě by takto získaného tepla bylo moc a stavba by se přehřívala. Okna a dveře zkrátka tvoří velkou část nákladů na stavbu pasivního domu a nevyplatí se na nich příliš šetřit. 

Ušetřete s námi i tisíce korun ročně a požádejte si o nezávaznou nabídku dodávek energií. Všechno "papírování" vyřešíme za vás!