Kolik stojí a ušetří okna pro pasivní domy? 16

Teplo Investice Moderní technologie Životní prostředí

- Okna pro pasivní domy jsou poměrně drahá, ale svoji pořizovací cenu spolehlivě vrátí.

- Totéž platí pro kvalitní zateplovací materiály a automatický větrací systém, který zpětně využívá tepelnou energii vydýchaného vzduchu.

Prosklené otvory lidských příbytků pouštějí dovnitř světlo a opticky zvětšují interiér. Blahodárné jsou především výhledy do otevřené krajiny, vyzdobené barevnými květinami. Okna pro pasivní domy dokonale splňují také další, prozaické funkce: Odolávají povětrnostním vlivům a jsou vzduchotěsné, takže minimalizují tepelné úniky . Bývají orientované k jihu, aby propouštěly maximum slunečního záření a sloužily vlastně jako zdroj solární energie .

Okna pro pasivní domy jsou součástí komplexního řešení

Tuzemské domácnosti a podniky pilně zateplují svoje sídla. Sokly, obvodové stěny a střechy pokrývají izolačními materiály, vyměňují dveře a okna. Spotřeba aktivně vyráběného tepla v domácnostech strmě klesá, ale stále zůstává významná. Okna pro pasivní domy jsou součástí nejlepších architektonických projektů současnosti, které skoro vůbec nepotřebují vytápění! Jsou prakticky vzduchotěsné, protože větrání probíhá automatizovaně a neustále rekuperačním výměníkem.

Okna pro pasivní domy mají trojité sklo s hliníkovým nebo plastovým rámečkem, který někdy bývá zpevněný ocelovou výztuhou a může obsahovat speciální termoizolační vložku. Dovnitř pouštějí většinu slunečního záření (asi 55 %, oproti 92 % při jednoduchém zasklení), ale zároveň slouží jako tepelná izolace (hodnota tepelné prostupnosti je 0,6 W/m2K, tedy desetkrát nižší než při jednoduchém zasklení a dvakrát nižší než přes izolační dvojsklo). Díky kvalitnímu zateplení celé stavby a důmyslnému větrání potom zaplatíte za vytápění přibližně desetinovou částku, oproti běžné tuzemské domácnosti! Okna pro pasivní domy stojí přibližně 10 000 až 32 000 Kč, záleží na velikosti a provedení.

TIP

Pasivní dům může na vašem pozemku vyrůst rychle a levně. Cena hrubé dřevostavby nemusí překročit milion Kč, i když započteme práci a DPH!

 

Pomohl vám tento článek?

Mohlo by vás také zajímat

Odborní garanti E.ON Rádce

Napište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat našeho E.ON Rádce, který vám zdarma odpoví.

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.