E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Kolik stojí pasivní dům?

Rodinný rozpočet Moderní technologie Investice Životní prostředí
  • Pasivní dům má nízké náklady na provoz a energie a zároveň se v něm dobře bydlí.
  • Cena pasivního domu závisí na lokalitě, schopnostech architekta, kvalitě izolačních materiálů a větracího systému.
  • Pasivní dům obvykle stojí o 20 % více než běžná současná novostavba, ale vloženou investici dostanete zpátky díky úsporám. 

Prozatím pomineme zdravotní důsledky automatického větrání, které uvnitř udržuje stále čerstvý vzduch, bez prachu a plísní. Vyčíslíme okamžitou finanční hodnotu, kterou skrývá rodinný pasivní dům: Cena vytápění klesá přibližně na pouhé 4 000 Kč ročně a případným prodejem vyděláte až dvakrát více peněz, než kdybyste na realitním trhu nabízeli energeticky náročnou budovu.

Ušetřete s námi i tisíce korun ročně a požádejte si o nezávaznou nabídku dodávek energií. Všechno "papírování" vyřešíme za vás!

Když stavíte pasivní dům, cena izolace je investicí

Na podzim oblékáme mikiny a svetry, v zimním období tlusté bundy nebo dlouhé kabáty. Chytré bydlení funguje podobně, jenom izolační materiály jsou odlišné. Zateplete sokl, stěny a střechu, zkrátka postavte vzduchotěsnou obálku a máte základ pro pasivní dům. Cena izolace kolísá přibližně kolem 800 Kč/m2, ale závisí samozřejmě na zvoleném materiálu a tloušťce. Výborné vlastnosti mívá polyuretan, ale dobře vychází také minerální vata, polystyren, pěnové sklo nebo celulóza. Určitě chtějte tlustší než 20centimetrovou tepelnou izolaci.

Okna s trojitým sklem a větrání s rekuperací tepla

Slabým místem starých budov bývají prosklené stavební otvory, které sice pouštějí dovnitř hodně slunečního záření, ale zároveň nechávají unikat hodně tepla ven. Izolační trojskla a kvalitní rámy sice prodražují pasivní dům - cena speciálních oken sahá přibližně od 10 000 po 32 000 Kč, ale velká tepelně dobře izolující okna bývají ještě dražší. Právě okna jsou jednou z nejvýraznějších položek v rozpočtu stavby pasivního domu. Důležité jsou i dveře, které musejí splňovat svoji zvukotěsnou, vodotěsnou, bezpečnostní a samozřejmě tepelně izolační funkci

Izolovali jsme domovní konstrukci, koupili bytelná okna a dveře. Ale kdybychom pravidelně otevírali dokořán okna, nastřádané teplo rychle unikne ven. Přidejme ještě automatický větrací systém vybavený rekuperační jednotkou a filtrací, a teprve nyní máme kompletní pasivní dům! Cena domu stoupá o dalších 90 000 až 150 000 Kč, ale výhody jsou obrovské. Větrání probíhá samovolně a průběžně, takže dýcháte stále čerstvý vzduch, zbavený prachu a dalších nečistot. Rekuperační jednotka zužitkuje tepelnou energii vydýchaných plynů, které jsou teprve potom odvedeny ven.

Chcete modernizovat topení v domě? Poohlížíte se po novém plynovém kotli nebo tepelném čerpadle? Podívejte se na náš tematický web věnovaný tepelné technice