E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Pasivní dům - cena?

Rodinný rozpočet Moderní technologie Investice Životní prostředí

- Pasivní dům nabízí zvyšení životní úrovně a zároveň snížení finančních výdajů na bydlení.

- Cena projektu závisí na lokalitě, schopnostech architekta, kvalitě izolačních materiálů a větracího systému.

- Pasivní dům obvykle stojí o 20 % více než běžná současná novostavba, ale vloženou investici dostanete zpátky díky úsporám. 

Prozatím pomineme zdravotní důsledky automatického větrání, které uvnitř udržuje stále čerstvý vzduch, bez prachu a plísní. Vyčíslíme okamžitou finanční hodnotu, kterou skrývá rodinný pasivní dům: Cena vytápění klesá přibližně na pouhé 4 000 Kč ročně a případným prodejem vyděláte až dvakrát více peněz, než kdybyste na realitním trhu nabízeli energeticky náročnou budovu.

Pasivní dům může na vašem pozemku vyrůst rychle a levně. Cena hrubé dřevostavby nemusí překročit milion Kč, i když započteme práci a DPH!

Když stavíte pasivní dům, cena izolace je investicí

Na podzim oblékáme mikiny a svetry, v zimním období tlusté bundy nebo dlouhé kabáty. Chytré bydlení funguje podobně, jenom izolační materiály jsou odlišné. Zateplete sokl, stěny a střechu, zkrátka postavte vzduchotěsnou obálku a máte základ pro pasivní dům. Cena izolace kolísá přibližně kolem 800 Kč/m2, ale závisí samozřejmě na zvoleném materiálu a tloušťce. Výborné vlastnosti mívá polyuretan, ale dobře vychází také minerální vata, polystyren, pěnové sklo nebo celulóza. Určitě chtějte tlustší než 20centimetrovou tepelnou izolaci.

Okna s trojitým sklem a větrání s rekuperací tepla

Slabým místem starých budov bývají prosklené stavební otvory, které sice pouštějí dovnitř hodně slunečního záření, ale zároveň nechávají unikat hodně tepla ven. Izolační trojskla a kvalitní rámy sice prodražují pasivní dům - cena speciálních oken sahá přibližně od 10 000 po 32 000 Kč. Ale tepelná prostupnost bývá oproti starému, jednoduchému zasklení zhruba desetinová! Důležité jsou i dveře, které musejí splňovat svoji zvukotěsnou, vodotěsnou, bezpečnostní a samozřejmě tepelně izolační funkci. Cenové rozptyly jsou obrovské, od 700 po 100 000 Kč.

Izolovali jsme domovní konstrukci, koupili bytelná okna a dveře. Ale kdybychom pravidelně otevírali dokořán okna, nastřádané teplo rychle unikne ven. Přidejme ještě automatický větrací systém vybavený rekuperační jednotkou a filtrací, a teprve nyní máme kompletní pasivní dům! Cena stoupá o dalších 90 000 až 150 000 Kč, ale výhody jsou obrovské. Větrání probíhá samovolně a průběžně, takže dýcháte stále čerstvý vzduch, zbavený prachu a dalších nečistot. Rekuperační jednotka zužitkuje tepelnou energii vydýchaných plynů, které jsou teprve potom odvedeny ven.

Pasivní dům po většinu roku nepotřebuje vytápění, ovšem pro případ extrémních mrazů bývá vybavený například tepelným čerpadlem. Kdybyste hledali stejnou technologii, zprostředkujeme vám slevu na značkové přístroje Vaillant a Protherm. Ale vzhledem k pořizovací ceně a nízké spotřebě energie vycházejí v pasivním domě lépe například elektrické přímotopy.

 

Zeptejte se nás

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.