E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak probíhá recyklace odpadu?

Odpad Životní prostředí Etika Kutil
  •  Recyklace probíhá za pomocí profesionálních technologií.
  •  Díky znovuvyužití odpadu snížíme výrobní a materiálové náklady, emise, spotřebu energií a zachováme přírodní zdroje.

Každoročně v dubnu probíhá akce Ukliďme Česko. Desetitisíce dobrovolníků čistí tuzemskou krajinu, aby naše domovina prokoukla. Projekt uspěl v soutěži E.ON Energy Globe Award ČR.

 

Jak vyrobit recyklovaný papír?

Papír můžeme recyklovat pětkrát, v ideálním případě až sedmkrát. Použitím 1 tuny sběrového papíru ušetříme asi 14 stromů. Zároveň uspoříme až 50 % energie a 40 % vody , které bychom jinak spotřebovali při výrobě papíru z čerstvého dřeva.

Z modrého kontejneru putuje všechen obsah na třídicí linku, kde jsou odstraňovány nevhodné části. Ve stroji dochází k máčení na kaši a lisování do balíků. Podle svojí kvality je materiál přeměňovaný na lepenku, kancelářské papíry, kotouče novinového papíru a další materiály. V posledním stádium recyklace vzniká toaletní papír, ubrousek nebo papírová utěrka, které po upotřebení jakou druhotnou surovinu použít nelze a v ideálním případě skončí na kompostu.

Návod: recyklace papíru podomácku

  1. Potřebujeme osnovu, kterou vyrobíme například ze síťoviny do oken a špejlí.
  2. Staré noviny natrháme na kousky a zalijeme teplou vodou.
  3. Směsku rozmělníme na kaši a její tenkou vrstvu rozprostřeme na osnovu.
  4. Osnovu obrátíme na staré noviny stranou, na které leží vzniklé těstíčko.
  5. Necháme uschnout asi dva dny.

Jak dosáhneme recyklace plastů?

Recyklace plastů začíná na třídicí lince, kde probíhá separace všeho nepatřičného. Obsah rozdělujeme podle druhů a lisujeme. Takto roztříděné odpady putují ke zpracovatelům. Recyklace plastů počítá i se zdánlivě nevyužitelnými částmi, které jsou vhodné třeba pro stavební účely. Na trhu najdeme také například zahradní kompostéry, vyrobené ze směsi plastů.

Jak probíhá recyklace pneumatik?

Pokud pneumatika není závažně poškozená, bývá pouze oškrábán starý a nanesen nový vzorek, čemuž říkáme protektorování. Následně může dál sloužit svému původnímu účelu.

Co když došlo k příliš významnému opotřebení? Na pneumatikách má největší hodnotu pryž, vhodná také do asfaltu. Recyklace obvykle začíná trháním na proužky a pokračuje rozemletím ve strojích. Přitom jsou oddělena ocelová lana, která poslouží jako druhotná surovina spolu s dalším železem. Proužky následně rozemeleme na různé velikosti granulí, využitelné například v průmyslu. Recyklace pneumatik někdy začíná jejich zmražením, aby následně snáze došlo k rozpadu nebo rozdrcení.

Recyklace skla

Také střepy mohou znovu získat užitnou hodnotu. Sklárny recyklují sklo na džbány, karafy, konvice, bižuterii, lustry a další produkty. Z jakostně horšího materiálu vyrábějí skleněné pěnové izolace nebo abraziva (písek na pískování). Na začátku recyklace bývá sklo roztříděné a zbavené nečistot. Ve finále ho moderní recyklační linka rozdrtí na skelný písek.

Kde probíhá recyklace stavebního odpadu?

Některé stavební firmy nabízejí recyklaci stavebního odpadu přímo v zákazníkově bydlišti. Nejčastěji se ale stavební odpad odváží přímo na specializovanou skládku, kde se pak recykluje - drtí a dále upravuje. Výsledkem je takzvaný recyklát, který je pak možné využívat na stavbách třeba pro násypy a další terénní úpravy. Stavební odpad můžete v omezeném množství odevzdat také do sběrných dvorů.

Možná utrácíte peníze za vystřihovánky, slepovací nebo skládací modely. Zkuste recyklovat zdánlivě „odpadní“ materiály, ze kterých lze vyrobit leccos od tužek až po luxusní šaty!