Co znamená smart home a smart grid? 12

Moderní technologie Spotřebiče Elektřina Rodinný rozpočet Teplo

  •  Smart home je chytrá domácnost, která pomocí digitálních technologií zvyšuje pohodlí a šetří peníze svých obyvatel.
  •  Do chytrého telefonu nebo tabletu nahrajete speciální aplikaci a můžete ovládat svoje spotřebiče na dálku. 
  •  Smart grid neboli chytrá síť rovněž využívá digitální technologie, aby lépe propojila výrobce, distributory a odběratele elektřiny.
  •  Když nabídka převyšuje poptávku, lehce například zjistíte, že právě platí nízký - levnější - tarif.

Chytrá domácnost a chytrá síť jsou zatím vizemi budoucnosti, ale brzy se možná stanou běžnou součástí našich životů. Testovací verzi smart home jsme půjčili stovce dobrovolníků, aby nám svými zkušenostmi a postřehy pomohli celý koncept vylepšit. Smart grid chystáme například v jihočeském Písku.

1.

Smart home – chytrá domácnost pod vaší kontrolou

Smart home vás přivítá podle vašich vlastních představ. Na pracovní cestě, v obchodě nebo parku například pomocí svého mobilního telefonu či tabletu vypnete topení v ložnici, nebo naopak zesílíte vytápění obýváku. Dálkově můžete ovládat všechny domácí spotřebiče, které odebírají poměrně hodně drahocenné energie i v pohotovostním režimu. Díky smart home snížíte svoje výdaje, ale taky upravíte teplotu a větrání domácnosti tak, abyste se při návratu cítili dobře. Pokud propojíte chytrý telefon a bezpečnostní systém, o případném vloupání budete okamžitě informováni.

2.

Smart grid – účinná spolupráce prostřednictvím chytré sítě

I distribuční soustava může být chytrá! Primitivním předchůdcem sítí smart grid je vlastně systém hromadného dálkového ovládání (HDO), které střídá vysoký (dražší) a nízký (levnější) tarif elektřiny podle aktuální nabídky a poptávky. V noci obvykle spíme, ale elektrárny pracují dál, takže cena energie bývá příznivější. Budoucí smart grid využije digitální elektroměry a informační technologie, aby komunikace mezi distributorem energie a koncovými spotřebiteli probíhala ještě snadněji. Majitel střešních solárních panelů například ze svého mobilního telefonu vyčte, jestli je právě výhodnější prodej, nebo koupě elektřiny.

 

Pomohl vám tento článek?

Mohlo by vás také zajímat

Odborní garanti E.ON Rádce

Napište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat našeho E.ON Rádce, který vám zdarma odpoví.

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.