E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Co znamená smart home a smart grid?

Moderní technologie Spotřebiče Elektřina Rodinný rozpočet Teplo
  •  Smart home je chytrá domácnost, která pomocí digitálních technologií zvyšuje pohodlí a šetří peníze svých obyvatel.
  •  Do chytrého telefonu nebo tabletu nahrajete speciální aplikaci a můžete ovládat svoje spotřebiče na dálku. 
  •  Smart grid neboli chytrá síť rovněž využívá digitální technologie, aby lépe propojila výrobce, distributory a odběratele elektřiny.
  •  Když nabídka převyšuje poptávku, lehce například zjistíte, že právě platí nízký - levnější - tarif.

Chytrá domácnost a chytrá síť jsou zatím vizemi budoucnosti, ale brzy se možná stanou běžnou součástí našich životů. Testovací verzi smart home jsme půjčili stovce dobrovolníků, aby nám svými zkušenostmi a postřehy pomohli celý koncept vylepšit. Smart grid chystáme například v jihočeském Písku.

1.

Smart home – chytrá domácnost pod vaší kontrolou

Smart home vás přivítá podle vašich vlastních představ. Na pracovní cestě, v obchodě nebo parku například pomocí svého mobilního telefonu či tabletu vypnete topení v ložnici, nebo naopak zesílíte vytápění obýváku. Dálkově můžete ovládat všechny domácí spotřebiče, které odebírají poměrně hodně drahocenné energie i v pohotovostním režimu. Díky smart home snížíte svoje výdaje, ale taky upravíte teplotu a větrání domácnosti tak, abyste se při návratu cítili dobře. Pokud propojíte chytrý telefon a bezpečnostní systém, o případném vloupání budete okamžitě informováni.

2.

Smart grid – účinná spolupráce prostřednictvím chytré sítě

I distribuční soustava může být chytrá! Primitivním předchůdcem sítí smart grid je vlastně systém hromadného dálkového ovládání (HDO), které střídá vysoký (dražší) a nízký (levnější) tarif elektřiny podle aktuální nabídky a poptávky. V noci obvykle spíme, ale elektrárny pracují dál, takže cena energie bývá příznivější. Budoucí smart grid využije digitální elektroměry a informační technologie, aby komunikace mezi distributorem energie a koncovými spotřebiteli probíhala ještě snadněji. Majitel střešních solárních panelů například ze svého mobilního telefonu vyčte, jestli je právě výhodnější prodej, nebo koupě elektřiny.

 

Zeptejte se nás

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.