E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Často hledaná témata:

Jsou nejlepší SMD LED žárovky?

Osvětlení Elektřina Rodinný rozpočet Životní prostředí Investice

  •  SMD LED žárovky jsou založené na chytré, energeticky úsporné technologii.
  •  Šetří přírodu, ale příliš zatěžují spotřebitelův rozpočet.

Výhodnost SMD LED žárovky pochopíme, jakmile projdeme a vyložíme pojmy, ze kterých je kostrbaté sousloví složeno.

  • LED znamená nejenom zmrzlou vodu, ale taky polovodičovou elektronickou součástku (z anglického Light-Emitting Diode , česky dioda vysílající světlo ).
  • LED zářivky využívají toho, že elektrony cestou mezi dvěma polovodiči (anodou a katodou) v určitém místě (na P-N přechodu) mění svoji energii na záření.
  • Světelného efektu dosahují čipy různého provedení. Aktuálně nejoblíbenější jsou SMD (z anglického Surface Mounted Devices , česky součástky pro povrchovou montáž ). Odvádějí nadstandardní výkony při úsporné velikosti a dlouhé životnosti.

Raději propočítejme, jestli SMD LED žárovky vycházejí levně

Z ekologického hlediska chceme, aby přístroj dával hodně světla za málo elektřiny. Vydělíme množství světelného toku (počet lumenů – lm) příkonem (počtem wattů – W), a čím vyšší vyjde číslo, tím lépe. Ale ekonomicky musíme zohlednit také vstupní investici a trvanlivost, takže je lepší srovnat ceny hodinového svícení:

  • Předpokládanou životnost přístroje (v hodinách) vynásobte výkonem (ve W – wattech), opět násobte cenou elektřiny (asi 0,00483 Kč/Wh) a přičtěte pořizovací investici, tedy prodejní cenu SMD LED žárovky včetně DPH.
  • Jak najdeme srovnávací veličinu pro SMD LED žárovky, které mají odlišnou výdrž? Celkové náklady vydělíme životností (v hodinách) a dostaneme cenu hodinového svícení.
RADA

Možná nepotřebujete, aby SMD LED žárovky zářily skoro jako polední slunce, třeba vám postačuje menší světelný tok. Především vybírejte podle svého vkusu a představ!

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.