E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak postavit solární ohřev vody svépomocí?

Elektřina Voda Teplo Kutil Moderní technologie
  •  Nejpohodlnějším řešením jsou profesionální solární systémy, dodávané specializovanými firmami.
  •  Existují také balíčky předpřipravených komponent, které jenom poskládáte dohromady.
  •  Ovšem odvážlivci zkoušejí zkonstruovat solární ohřev vody svépomocí. Není to ale úplně jednoduché.

Tradiční venkovní sprchu postaví každý. Solární ohřev vody zařídí černá barva, která nejlépe absorbuje sluneční záření. Jakoukoli nádrž, například plastový sud natřete, opatřete uzávěrem a postavte na vysoký stojan. Dovnitř přečerpejte vodu a jednoduchý solární ohřev vody máte prakticky hotov. Zbytek zařídí letní slunce. 

Solární ohřev vody svépomocí má svoje úskalí

Seznam potřebných komponent vypadá jednoduše. Solární kolektor získává energii ze slunečního záření a ohřívá vodu, kterou rozvádí čerpadlo. Vzhledem ke změnám teploty vyrovnává tlak expanzní nádoba. V akumulační nádrži potřebujeme výměník tepla. Ideálně přidejme ještě odvzdušňování, pojistný ventil, teploměr, všechno pospojujme a získáme svépomocně vyrobený systém pro solární ohřev vody.

Sluneční energie má zářivou budoucnost. Když si fotovoltaický systém pořídíte, investice se vám může vrátit už za 7 let. Díky dotacím vás nemusí vyjít na víc než 81 000 korun, některé typy fotovoltaických systémů vám přitom můžou ušetřit až 19 500 korun ročně. Nebojte se ani papírování, všechno vyřídíme za vás.

Postavit si systém pro solární ohřev vody svépomocí ale není tak jednoduché, jak by se mohlo na první podhled zdát. Také někteří odborníci to kutilům rozmlouvají. I drobnými chybami totiž můžete zbytečně snížit účinnost systému. Navíc při montáži potřebujete speciální nářadí, například pro plnění solárního systému nemrznoucí kapalinou.

Provozujete solární elektrárnu? Společnost E.ON spolupracuje s malými výrobci včetně domácností a odkupuje elektřinu za výhodných podmínek.