E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Je výhodná solární sprcha?

Elektřina Investice Moderní technologie Voda Teplo
  •  Solární sprcha ušetří stokoruny ročně, ale především zpříjemní letní zahrádkářské práce, rekreační pobyty na chatách a sportovní aktivity.  
  •  Solární sprchy najdeme v zahrádkářských koloniích, u rodinných domů a sportovišť.

Když se řekne solární sprcha, leckomu vytane na mysli jednoduchý systém. Načerno natřený sud přivařený k tyči, který umožňuje rychlé opláchnutí po práci na zahradě, nebo příjemné osvěžení během horkých dnů. Základní verzi solární sprchy zkonstruujete sami. Ale na trhu najdeme důmyslnější a propracovanější systémy, které ohřívají větší množství vody a tím šetří energii.

Jak pracuje solární sprcha?

Především potřebujeme akumulační zásobník dostatečného objemu (většinou 20 až 35 litrů), ve kterém dojde k ohřevu. Vodu přivedeme do nádrže například přes hadicovou spojku, nebo kulový ventil. Ze zásobníku vytéká ohřátá tekutina přes sprchovou růžici.

Co typicky obsahuje solární sprcha:

  • Akumulační zásobník
  • Sprchová růžice + ramínko
  • Hadicová rychlospojka

Solární sprcha pro otužilé

Slunečním ohřevem získáme dostatek teplé vody především v létě. Domácnost spotřebuje méně plynu, elektřiny nebo jiné placené energie, takže ušetří řádově stokoruny ročně. Někteří profesionální výrobci deklarují, že solární sprcha poskytuje teplou užitkovou vodu až 200 dní v roce. Ovšem pozor! Voda sice může být ohřátá na dostatečnou teplotu, ale podzimní nebo jarní počasí nemusí venkovnímu sprchování svědčit. Technologii potom můžete použít jiným způsobem, třeba na úklid.

Kde využít solární sprchu?

Ohřev vody sluneční energií docení majitelé rekreačních objektů, chat a chalup, které nejsou vybaveny koupelnou. Solární sprcha vhodně doplní také zahrady. Někteří plavci se rádi opláchnou, když vstupují nebo vystupují ze svého soukromého bazénu. Solární sprchy tudíž najdeme často v zahrádkářských koloniích, u rodinných domů a sportovišť.

Sluneční energie má zářivou budoucnost. Když si fotovoltaický systém pořídíte, investice se vám může vrátit už za 7 let. Díky dotacím vás nemusí vyjít na víc než 81 000 korun, některé typy fotovoltaických systémů vám přitom můžou ušetřit až 19 500 korun ročně. Nebojte se ani papírování, všechno vyřídíme za vás.