E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak nákladné je tepelné čerpadlo vzduch-vzduch?

Elektřina Teplo Spotřebiče Investice Životní prostředí
  • Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch pro ohřev domácnosti využívá teplo z okolního vzduchu.
  • Díky přímému vytápění domácnosti je čerpadlo účinnější než při vyhřívání prostřednictvím vody.
  • Má vyšší topný faktor než tepelná čerpadla vzduch-voda, která ohřívají tekutinu v topné soustavě.

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch je levné

Tepelná čerpadla vzduch-vzduch se pyšní nízkými náklady nejen na provoz, ale i na instalaci. Na rozdíl od tepelných čerpadel, která využívají energii země nebo vody, totiž odpadají náklady na podzemní vrt. Instalace je tedy jednoduchá, rychlá a levná zároveň. Nevýhodou ale je, že tímto čerpadlem neohřejete užitkovou vodu.

V každé domácnosti je možné najít spoustu možností pro úsporu energií. Jak jste na tom u vás? Stáhněte si naši brožuru Úsporná domácnost a podívejte, kde a jak můžete doma šetřit elektřinu, plyn i teplo.

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch se hodí hlavně pro domy nebo byty s menším počtem velkých místností. V interiérech, které se běžně vytápí elektrickými přímotopy, dokáže čerpadlo výrazně snížit provozní náklady.

Co znamená označení vzduch-vzduch?

Tepelná čerpadla najdete pod označením vzduch-vzduch, vzduch-voda, voda-voda apod. Pokud si nejste jistí, co to znamená, zapamatujte si jednoduchou pomůcku. Na prvním místě se uvádí, odkud čerpadlo teplo získává, a za spojovníkem nebo lomítkem najdete informaci, jakým způsobem teplo předává dál. Například tepelné čerpadlo vzduch-voda čerpá teplo z okolního vzduchu a předává ho do vody. Ta pak putuje třeba do radiátorů, podlahového topení nebo do zásobníku, ve kterém ohřívá vodu pro použití v domácnosti.

Cena tepelného čerpadla vzduch-vzduch

Investice do tepelného čerpadla vzduch-vzduch záleží na konkrétních parametrech, výrobci i velikosti topného faktoru. Orientační cena se pohybuje mezi 25 000 až 40 000 korun, včetně montáže.

Vybíráte tepelné čerpadlo a chcete doma začít co nejdříve šetřit náklady na vytápění? Potřebujete poradit, kterou technologii vytápění zvolit, nebo jak získat dotaci na nový kotel? Spoustu užitečných informací o vytápění i dotacích a také zajímavé cenové nabídky najdete na našem specializovaném webu věnovaném tepelné technice