E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Kolik stojí tepelné čerpadlo země-voda?

Elektřina Teplo Spotřebiče Investice Životní prostředí
  • Cena tepelného čerpadla země-voda se pohybuje většinou kolem 250 000 korun.
  • Čerpadlo získává energii z hlubinného vrtu, nebo plošného kolektoru.
  • K celkovým nákladům na instalaci nezapomeňte připočítat realizaci vrtu.
  • Oproti čerpadlu vzduch-voda má asi třetinové provozní náklady. 

Jak napovídá název, tepelná čerpadla země-voda berou teplo ze země a předávají ho do vody. Využijete je k vytápění rodinného domu  nebo k ohřevu užitkové vody. Energii  tepelné čerpadlo odebírá ze země buď pomocí horizontálního plošného kolektoru, nebo z vertikálního vrtu.

Na 1 kW výkonu je přitom potřeba asi 12 m vrtu. Většina vrtů jde do hloubky mezi 100 až 150 m. Pokud se rozhodnete pro plošný kolektor, na 1 kW počítejte asi 30 m2 plochy

Tepelné čerpadlo země-voda je sice náročnější na prostor, má ale vysoký topný faktor. Ten se pohybuje kolem hodnoty 5 až 6. To znamená, že z 1 kWh spotřebované energie vyrobí 5–6 kWh tepla.

Co přesně znamená označení země-voda?

U tepelných čerpadel najdete označení jako vzduch-vzduch, vzduch-voda, voda-voda apod. Jak se v tom vyznat? Zapamatujte si jednoduchou pomůcku – první údaj říká, odkud se teplo čerpá, druhý zase to, kam se teplo ukládá. Třeba tepelné čerpadlo vzduch-voda bere teplo z okolního vzduchu a ohřívá jím otopnou vodu.

Jaké jsou ceny a finanční návratnost tepelných čerpadel země-voda?

Cena tepelného čerpadla země-voda se většinou pohybuje kolem 200 000 až 350 000 korun. Záleží přitom na topném faktoru, značce a případném vybudování plošného kolektoru nebo vyhloubení vrtu. Třeba tepelné čerpadlo s plošným kolektorem za 280 000 korun, které pokryje vytápění domu s tepelnou ztrátou 10 kW, vyjde asi o 115 000 korun dráž než investice do kondenzačního plynového kotle a související otopné soustavy. Za provoz kotle na zemní plyn by ale domácnost zaplatila asi 50 000 korun ročně, zatímco provoz tepelného čerpadla vyjde zhruba na 22 000 korun. Ročně tak domácnost ušetří 28 000 korun a investice se vrátí za 10 let.

Vybíráte tepelné čerpadlo a chcete doma začít co nejdříve šetřit náklady na vytápění? Potřebujete poradit, kterou technologii vytápění zvolit, nebo jak získat dotaci na nový kotel? Spoustu užitečných informací o vytápění i dotacích a také zajímavé cenové nabídky najdete na našem specializovaném webu věnovaném tepelné technice