E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Kolik celkově stojí tepelné čerpadlo země/voda?

Elektřina Teplo Spotřebiče Investice Životní prostředí
  •  Cena tepelného čerpadla země/voda se pohybuje většinou kolem 250 000 Kč.
  •  Tepelné čerpadlo země/voda získává energii z hlubinného vrtu nebo plošného kolektoru
  •  Celkové náklady na jeho instalaci jsou tedy vyšší.
  •  Toto tepelné čerpadlo přináší asi třetinové provozní náklady ve srovnání s čerpadlem vzduch/voda. 

Tepelná čerpadla země-voda odebírají teplo zemi a předávají ho do vody. Využít je lze k vytápění rodinného domu , stejně jako pro ohřev užitkové vody. Tepelnou energii země odebírá tepelné čerpadlo buď pomocí horizontálního plošného kolektoru, nebo z vertikálního vrtu.

Platí přitom, že na 1 kW výkonu je třeba asi 12 m vrtu. Běžná hloubka jednoho vrtu se pohybuje mezi 100 až 150 m. Pokud se rozhodnete pro plošný kolektor, 1 kW výkonu si vyžádá asi 30 m2 plochy. Tepelné čerpadlo země/voda je proto náročnější na prostor. Výhodou tepelných čerpadel typu země-voda je vysoký topný faktor , který se pohybuje kolem hodnoty 5 až 6. Ne jednu 1 kWh spotřebované elektrické energie tedy vyrobí 5–6 kWh tepla.

Co přesně znamená označení země-voda?

Tepelná čerpadla jsou označována například jako vzduch-vzduch, vzduch-voda, voda-voda apod. Jak se v tom vyznat? Zapamatujte si jednoduchou pomůcku – jako první uváděno, odkud se teplo čerpá a druhý údaj pak znamená kam se teplo ukládá. Třeba tepelné čerpadlo vzduch-voda bere teplo z okolního vzduchu  a ohřívá jím otopnou vodu.

Jaké jsou ceny a finanční návratnost tepelných čerpadel země-voda?

Cena tepelného čerpadla země-voda se pohybuje většinou kolem 200 000 až 350 000 Kč, a to v závislosti na topném faktoru, značce nebo požadavcích na úpravu okolí (vrt, plošný kolektor). Pokud budeme uvažovat tepelné čerpadlo s plošným kolektorem za 280 000 Kč, které pokryje vytápění domu s tepelnou ztrátou 10 kW, vyjde asi o 115 000 Kč dráž než investice do kondenzačního plynového kotle a související otopné soustavy. Za provoz kotle na zemní plyn by domácnost zaplatila asi 50 000 Kč ročně, zatímco provoz tepelného čerpadla vyjde asi na 22 000 Kč, což znamená roční úsporu ve výši 28 000 Kč a návratnost investice 10 let. 

Vybíráte tepelné čerpadlo a chcete doma začít co nejdříve šetřit náklady na vytápění? Potřebujete poradit, kterou technologii vytápění zvolit, nebo jak získat dotaci na nový kotel? Spoustu užitečných informací o vytápění i dotacích a také zajímavé cenové nabídky najdete na našem specializovaném webu věnovaném tepelné technice

Zeptejte se nás

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.