E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Kolik celkově stojí tepelné čerpadlo země/voda?

Elektřina Teplo Spotřebiče Investice Životní prostředí

  •  Cena tepelného čerpadla země/voda se pohybuje většinou kolem 250 000 až 350 000 Kč.
  •  Tepelné čerpadlo země/voda získává energii z hlubinného vrtu nebo plošného kolektoru
  •  Celkové náklady na jeho instalaci jsou tedy vyšší.
  •  Toto tepelné čerpadlo přináší asi třetinové provozní náklady ve srovnání s čerpadlem vzduch/voda. 

Tepelná čerpadla země/voda odebírají teplo zemi a předávají ho do vody prostřednictvím nemrznoucí kapaliny. Využít je lze k vytápění rodinného domu , stejně jako pro ohřev užitkové vody. Nízkopotenciální energii země odebírá tepelné čerpadlo buď z horizontálního plošného kolektoru, nebo z vertikálního vrtu.

Platí přitom, že na 1 kW výkonu je třeba asi 12 m vrtu. Běžná hloubka jednoho vrtu se pohybuje mezi 100 až 150 m. Pokud se rozhodnete pro plošný kolektor, 1 kW výkonu si vyžádá asi 30 m2 plochy. Tepelné čerpadlo země/voda je proto náročnější na prostor. Výhodou je vysoký topný faktor , který se pohybuje kolem hodnoty 6 a oproti původnímu zdroji přináší úsporu až poloviny nákladů.

RADA

Tepelná čerpadla jsou označována například jako vzduch/vzduch, vzduch/voda, voda/voda apod. Co to znamená? Zapamatujte si jednoduchou pomůcku – před lomítkem je uváděno teplonosné médium a za lomítkem odváděné tepelné médium. Třeba u tepelných čerpadel využívajících vzduch je teplonosným médiem vzduch. Odváděným tepelným médiem bývá zpravidla voda (tepelná čerpadla nejčastěji ohřívají topnou nebo užitkovou vodu). 

Tepelné čerpadlo země/voda: Cena a návratnost

Cena tepelného čerpadla země/voda se pohybuje většinou kolem 250 000 až 350 000 Kč, a to v závislosti na topném faktoru, značce nebo požadavcích na úpravu okolí (vrt, plošný kolektor). Pokud budeme uvažovat tepelné čerpadlo s plošným kolektorem za 280 000 Kč, které pokryje vytápění domu s tepelnou ztrátou 10 kW, vyjde asi o 115 000 Kč dráž než investice do kondenzačního plynového kotle a související otopné soustavy. Za provoz kotle na zemní plyn by domácnost zaplatila asi 50 000 Kč ročně, zatímco provoz tepelného čerpadla vyjde asi na 22 000 Kč, což znamená roční úsporu ve výši 28 000 Kč a návratnost investice 10 let. 

A jak najít vhodné a cenově dostupné zařízení? Zkuste náš specializovaný web věnovaný vytápění a ušetřete za tepelné čerpadlo s E.ON.

 

TIP

Vybíráte tepelné čerpadlo a chcete doma začít co nejdříve šetřit na vytápění? Nemáte našetřený dostatečně velký obnos na pořízení tepelného čerpadla? Společnost E.ON vám zprostředkuje nákup kvalitních a účinných tepelných čerpadel Vaillant na splátky s jedinečnou slevou. Spočítejte si výši splátek a prohlédněte si detail nabídky.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.
Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.