Kolik celkově stojí tepelné čerpadlo země/voda? 14

Elektřina Teplo Spotřebiče Investice Životní prostředí

  •  Cena tepelného čerpadla země/voda se pohybuje většinou kolem 250 000 až 350 000 Kč.
  •  Tepelné čerpadlo země/voda získává energii z hlubinného vrtu nebo plošného kolektoru, což zvyšuje celkové náklady na jeho instalaci.
  •  Na druhou stranu toto tepelné čerpadlo přináší asi třetinové provozní náklady ve srovnání s tepelným čerpadlem vzduch/voda. 

Tepelná čerpadla země/voda odebírají teplo zemi a předávají ho do vody prostřednictvím nemrznoucí kapaliny. Využít je lze k vytápění rodinného domu , stejně jako pro ohřev užitkové vody. Nízkopotenciální energii země odebírá tepelné čerpadlo buď z horizontálního plošného kolektoru, nebo z vertikálního vrtu.

Platí přitom, že na 1 kW výkonu je třeba asi 12 m vrtu. Běžná hloubka jednoho vrtu se pohybuje mezi 100 až 150 m. Pokud se rozhodnete pro plošný kolektor, 1 kW výkonu si vyžádá asi 30 m2 plochy. Tepelné čerpadlo země/voda je proto náročnější na prostor. Výhodou je vysoký topný faktor , který se pohybuje kolem hodnoty 6 a oproti původnímu zdroji přináší úsporu až poloviny nákladů.

RADA

Tepelná čerpadla jsou označována například jako vzduch/vzduch, vzduch/voda, voda/voda apod. Co to znamená? Zapamatujte si jednoduchou pomůcku – před lomítkem je uváděno teplonosné médium a za lomítkem odváděné tepelné médium. Třeba u tepelných čerpadel využívajících vzduch je teplonosným médiem vzduch. Odváděným tepelným médiem bývá zpravidla voda (tepelná čerpadla nejčastěji ohřívají topnou nebo užitkovou vodu). 

Tepelné čerpadlo země/voda: Cena a návratnost

Cena tepelného čerpadla země/voda se pohybuje většinou kolem 250 000 až 350 000 Kč, a to v závislosti na topném faktoru, značce nebo požadavcích na úpravu okolí (vrt, plošný kolektor). Pokud budeme uvažovat tepelné čerpadlo s plošným kolektorem za 280 000 Kč, které pokryje vytápění domu s tepelnou ztrátou 10 kW, vyjde asi o 115 000 Kč dráž než investice do kondenzačního plynového kotle a související otopné soustavy. Za provoz kotle na zemní plyn by domácnost zaplatila asi 50 000 Kč ročně, zatímco provoz tepelného čerpadla vyjde asi na 22 000 Kč, což znamená roční úsporu ve výši 28 000 Kč a návratnost investice 10 let.

TIP

Vybíráte tepelné čerpadlo a chcete doma začít co nejdříve šetřit na vytápění? Nemáte našetřený dostatečně velký obnos na pořízení tepelného čerpadla? Společnost E.ON vám zprostředkuje nákup kvalitních a účinných tepelných čerpadel Vaillant na splátky s jedinečnou slevou. Spočítejte si výši splátek a prohlédněte si detail nabídky.

Pomohl vám tento článek?

Mohlo by vás také zajímat

Odborní garanti E.ON Rádce

Napište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat našeho E.ON Rádce, který vám zdarma odpoví.

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.