E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Často hledaná témata:

Jak dopadl test LED žárovek?

Osvětlení Elektřina Spotřebiče Rodinný rozpočet Investice

  •  Test LED žárovek potvrdil, že energetická náročnost je vždycky nízká.
  •  Do testu byly zapojeny tradiční, halogenové, úsporné a LED žárovky.

Nejdříve připomeňme, proč věnujeme menší pozornost starším přístrojům. Tradiční wolframová, halogenová i kompaktní (takzvaná úsporná) žárovka spotřebuje více elektrické energie a vašich peněz. Test LED žárovek srovnává světelné zdroje, založené na aktuálně nejvýhodnější technologii (písmena LED zkracují anglické sousloví Light-Emitting Diode , česky dioda vysílající světlo ).

Typ žárovky Pořizovací cena Životnost Spotřeba/hod. Cena/rok provozu
Tradiční 15 Kč 1 000 hod. 60 W 2 674 Kč
Halogenová 85 Kč 2 000 hod. 40 W 2 117 Kč
Tzv. úsporná 139 Kč 8 000 hod. 15 W 913 Kč
LED žárovka 250 Kč 15 000 hod. 9 W 631 Kč

(Uvedené údaje jsou orientační. Počítáme s nejvyhledávanějšími zářivkami každé kategorie, ve všech případech se světelným tokem 800 lm.)

Test LED žárovek vyhrálo několik produktů

Svoje žebříčky sestavují tištěné časopisy, internetové televize i blogeři. Zdánlivě matoucí je, že každý test LED žárovek dává jiné výsledky. Což je ale logické, někdo hledá odolnou, jiný spíše levnou zářivku. V čítárně stačí malý kužel spíše chladně laděného světla, doma chceme velký rozptyl teplé barvy.

RADA

Vybírejte pouze mezi produkty seriózních výrobců a obchodníků, kteří uvádějí adresu svého sídla a identifikační číslo. Jinak nemusíte značky vůbec zohledňovat. Před nákupem proveďte vlastní test LED žárovek, podle údajů na jejich obalech.

Mezinárodní test LED žárovek provedly organizace ze 12 států Evropy, včetně Česka. V závěrečném ročníku ani neuváděly vlastní hodnocení, jenom popsaly parametry vybraných přístrojů. Důležité je, že v 78 % případů souhlasily skutečné hodnoty s tím, co sliboval prodejce.

TIP
Cena LED žárovky není vše

Při nákup LED žárovek nehleďte jenom na cenu, byť jde o důležitý ukazatel kvality. Někteří spotřebitelé jsou zklamaní, protože jejich LED žárovka září příliš intenzivním světlem studené barvy. Jiní spotřebitelé jsou naopak roztrpčení, protože jejich LED žárovka vydává tlumené světlo teplého odstínu. Přitom stačilo, aby nakupovali pozorněji a vybírali podle svých osobních představ.

Pokud jde o celkové náklady, svůj test LED žárovek provedete jednoduchým výpočtem:

  • Předpokládanou životnost přístroje (v hodinách) vynásobte výkonem (ve W – wattech), opět násobte cenou elektřiny (asi 0,00483 Kč/Wh) a přičtěte vstupní investici, tedy prodejní cenu zvažované zářivky včetně DPH.
  • Hotovo? Celkové pořizovací a provozní náklady ještě vydělte životností přístroje, a zjistíte cenu hodinového svícení. Nyní máte srovnávací finanční veličinu, se kterou lehce provedete svůj vlastní test LED žárovek!

 

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.