E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Co jsou sálavé panely?

Elektřina Teplo Jak ušetřit na energii
  • Sálavé vytápění šetří energii a designově doplňuje interiér.
  • Sálavé vytápění zajišťuje rovnoměrné rozložení teplot v místnosti.
  • Díky sníženému proudění vzduchu v interiéru se též snižuje zdravotní riziko, například alergií nebo astmatu.

Oproti běžným teplovzdušným konvektorům fungují sálavé panely na jiném principu. Tepelná energie se u nich šíří formou elektromagnetického záření. Záření se na teplo promění až ve chvíli, kdy dopadne na předměty, osoby a celkový prostor ve vytápěné místnosti. Při takové formě vytápění jsou předměty a plochy teplejší než vzduch, u běžného vytápění je to naopak. Pocitově tento princip vytváří tepelnou pohodu i při nižší teplotě vzduchu.

Sálavé topení dokáže navodit tepelnou pohodu už při nižších teplotách vzduchu, což umožní nemalou úsporu na energiích. Teplotní rozdíl mezi podlahou a stropem je u sálavého topení pouze 1–2 °C.

Sálavé panely mohou být umístěny na stěnách či na stropě

Vytápění pomocí sálavých panelů lze podle umístění rozdělit na stěnové a stropní. Nejčastějším materiálem, ze kterého jsou panely vyráběny, je ocel nebo hliníkový plech. Ze zadní strany je panel tepelně izolován.

Zejména stěnové panely jsou vhodné do interiéru, v němž není žádoucí provádět stavební úpravy. Stěnové panely se zavěšují s odstupem od stěny, což umožňuje využít sdílené teplo ze zadní strany panelu. Nedoporučuje se stěnové sálavé panely instalovat proti oknu, zvyšuje se tak tepelná ztráta a ubývá teplo vytápěného prostoru.

Výhodou stěnových sálavých panelů je velká vzhledová variabilita. Zájemce si tak může vybrat z celé řady nejrůznějších designů – od spíše nenápadných až po trochu extravagantní.

Pojďte s námi změnit svět. Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje nejlepší projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Můžete v ní hlasovat a vyhrát hodnotné ceny, anebo rovnou přihlásit nějaký svůj projekt. Více na webu E.ON Energy Globe.

Sálavé panely drží krok moderním designem, v interiéru tak spojují funkčnost s estetickým doplňkem. K dostání jsou i luxusní verze ze skla nebo mramoru, neboť i tyto materiály jsou pro přenos tepla vhodné. Mramorové panely mají o něco vyšší schopnost akumulace tepla, ty skleněné pak mají schopnost akumulace menší, protože jejich přední deska je tenčí.

Některé skleněné panely jsou pak doplněny hliníkovým rámem. Sálavé panely jsou k dostání v různých barevných variantách. Potisk na panely je vytvářen digitálním tiskem přímo na vnitřní povrch skleněné čelní desky, povrch je díky tomu chráněn před poškozením.

Chcete modernizovat topení v domě? Poohlížíte se po novém plynovém kotli nebo tepelném čerpadle? Podívejte se na náš tematický web věnovaný tepelné technice