Kdy se vyplatí elektrokotel

  1. Elektrokotel se vyplatí v dobře tepelně izolovaných domech.
  2. Hodí se také pro vytápění malých bytů.
  3. Dobře jej využijete jako doplněk k tepelnému čerpadlu nebo kotli na tuhá paliva.
  4. Jeho použití je vhodné rovněž tam, kde chcete objekt čas od času pouze temperovat.

Proč je to důležité

Ačkoli elektrokotel nepatří k nejúspornějším zdrojům tepla, v některých situacích může být jeho použití výhodné. Elektrokotel je totiž poměrně levný, snadno se ovládá a nepotřebuje komín. Elektrický kotel může sloužit jako záložní zdroj tepla třeba na období, kdy je venku pořádná zima. Kdy se jeho použití nejvíce vyplatí? 

Když chcete objekt temperovat

Elektrokotel je ideálním zdrojem tepla v případě, že nechcete, aby vám interiér během nepřítomnosti promrzl. To se může hodit třeba na chatě nebo chalupě. Kotel je s pomocí termostatu dobře schopen zajistit v interiéru teplotu nad nulou. Moderní elektrokotle navíc často nabízejí i možnost dálkového ovládání pomocí mobilního telefonu. Snadno si tak můžete na dálku kontrolovat i nastavit požadovanou teplotu a třeba díky tomu přijet do již vytopené chalupy.

Jako doplňkový zdroj tepla

Elektrokotel se hodí též jako doplňkový a pohotový zdroj tepla například ke kotli či kamnům na tuhá paliva. S jeho pomocí si můžete snadno přitápět v noci či v době, kdy nejste doma. Populární je kupříkladu kombinace elektrokotel + krbová kamna. Těmi levně topíte, když jste doma, elektrokotel vám pak v případě potřeby přitápí.

Kotel na elektřinu se může hodit také v případě, že je váš hlavní zdroj tepla slabý a ve velmi chladných dnech již jeho výkon nestačí. Tyto kotle tak často doplňují tepelné čerpadlo typu vzduch-voda, které při velkých mrazech nemusí pracovat efektivně.

V nízkoenergetickém domě

Elektrokotel je vhodným zdrojem tepla pro domy a byty s nízkou tepelnou ztrátou. Že je provoz elektrokotle drahý, platilo zejména u starších, nezateplených domů. V případě moderních pasivních a nízkoenergetických domů už rozdíly nákladů na palivo nehrají tak velkou roli. Při vytápění elektřinou lze navíc využít sníženou tarifní sazbu na všechny spotřebiče v domácnosti, a tím ještě více ušetřit.

V malých bytech

Výhody elektrokotle oceníte též v malých bytech. Elektrokotel samotný je většinou malý, a není proto problém jej umístit i do stísněných podmínek. Navíc na rozdíl od plynového kondenzačního kotle nevyžaduje elektrokotel ani přístup vzduchu, ani odvod kondenzátu, ani odkouření. No a samozřejmě malý být spotřebuje menší množství energie na vytápění, což elektrokotel v konkurenci dalších technologií vytápění zvýhodňuje.

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Pokud nechcete investovat moc

Ceny kvalitních elektrokotlů se pohybují okolo 20 000 Kč a nákladná není ani jejich instalace. Na tento typ kotlů se také nevztahují povinné kontroly a revize, což jejich provoz zlevňuje. Jedná se o poměrně jednoduché zařízení, které nepodléhá téměř žádnému opotřebení. Nemusíte mít proto obavu, že by jeho provoz prodražoval průběžný servis. I přes jednoduchou konstrukci dosahují elektrokotle vysoké účinnosti, jež se u těch moderních pohybuje nad hranicí 99 %.

Jak se zapojuje elektrokotel?

Elektrokotel je elektrické zařízení, které má velký příkon. Také proto je bezpodmínečně nutné svěřit jeho instalaci odborníkovi, který elektrokotel zapojí a vytvoří také potřebnou revizní zprávu. Instalačního technika a elektrikáře by vám měl doporučit přímo výrobce kotle. Kotel je totiž nutné správně připojit nejen do otopné soustavy, ale také do elektrické sítě.

Pozor na elektrickou přípojku

Elektrokotle vyžaduje třífázovou přípojku a také patřičně dimenzovaný jistič. Pokud máte v daném místě pouze jednofázový jistič, čeká vás jeho výměna. Doporučuje se kapacita jističe minimálně 3 × 40 A. Pozor také na případnou starší elektrickou instalaci a nevyhovující vodiče. Zejména na chatách a chalupách, kde se elektrokotle často využívají, může být elektrická instalace už zastaralá a nevyhovující.  

Dvoutarifní sazba elektrické energie

S elektrokotlem vám vzniká nárok na dvoutarifní sazbu elektrické energie, kdy můžete spotřebovávat energii ve vysokém (dražší) a nízkém (levnější) tarifu. Obvykle se pro elektrokotle doporučuje sazba D45d, která nabízí 20 hodin nízkého tarifu. Levnější elektřinu v nízkém tarifu samozřejmě může domácnost využívat pro všechny elektrické spotřebiče. 

Mohlo by vás také zajímat:

O Vánocích jsme víc doma. Jak přitom ušetřit za energie?
O Vánocích trávíme doma více času. Víc svítíme i topíme, pečeme, vaříme a to všechno má vliv na spotřebu energií.
Víc najdete tady
Pozor na okna a dveře
Starými okny a dveřmi z domu uniká velké množství tepla – klidně i 40 %.
Víc najdete tady
Zvažte vytápění tepelným čerpadlem
Tepelné čerpadlo je technologií budoucnosti pro vytápění rodinných domů.
Víc najdete tady