E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Kdy se vyplatí elektrokotel?

Tipy pro vytápění Chytrá domácnost Úspory elektřiny Úspory energií Elektřina Spotřebiče Teplo
  • Elektrokotel se vyplatí v dobře tepelně izolovaných domech.
  • Hodí se také pro vytápění malých bytů.
  • Dobře jej využijete jako doplněk k tepelnému čerpadlu nebo kotli na tuhá paliva.
  • Jeho použití je vhodné rovněž tam, kde chcete objekt čas od času pouze temperovat.

Když chcete objekt temperovat

Elektrokotel je ideálním zdrojem tepla v případě, že nechcete, aby vám interiér během nepřítomnosti promrzl. To se může hodit třeba na chatě nebo chalupě. Kotel je s pomocí termostatu dobře schopen zajistit v interiéru teplotu nad nulou. Moderní elektrokotle navíc často nabízejí i možnost dálkového ovládání pomocí mobilního telefonu. Snadno si tak můžete na dálku kontrolovat i nastavit požadovanou teplotu a třeba díky tomu přijet do již vytopené chalupy.

Jako doplňkový zdroj tepla

Elektrokotel se hodí též jako doplňkový a pohotový zdroj tepla například ke kotli či kamnům na tuhá paliva. S jeho pomocí si můžete snadno přitápět v noci či v době, kdy nejste doma. Populární je kupříkladu kombinace elektrokotel + krbová kamna. Těmi levně topíte, když jste doma, elektrokotel vám pak v případě potřeby přitápí.

V každé domácnosti je možné najít spoustu možností pro úsporu energií. Jak jste na tom u vás? Stáhněte si naši brožuru Úsporná domácnost a podívejte, kde a jak můžete doma šetřit elektřinu, plyn i teplo.

Kotel na elektřinu se může hodit také v případě, že je váš hlavní zdroj tepla slabý a ve velmi chladných dnech již jeho výkon nestačí. Tyto kotle tak často doplňují tepelné čerpadlo typu vzduch-voda, které při velkých mrazech nemusí pracovat efektivně.

V nízkoenergetickém domě

Elektrokotel je vhodným zdrojem tepla pro domy a byty s nízkou tepelnou ztrátou. Že je provoz elektrokotle drahý, platilo zejména u starších, nezateplených domů. V případě moderních pasivních a nízkoenergetických domů už rozdíly nákladů na palivo nehrají tak velkou roli. Při vytápění elektřinou lze navíc využít sníženou tarifní sazbu na všechny spotřebiče v domácnosti, a tím ještě více ušetřit.

V malých bytech

Výhody elektrokotle oceníte též v malých bytech. Elektrokotel samotný je většinou malý, a není proto problém jej umístit i do stísněných podmínek. Navíc na rozdíl od plynového kondenzačního kotle nevyžaduje elektrokotel ani přístup vzduchu, ani odvod kondenzátu, ani odkouření. No a samozřejmě malý být spotřebuje menší množství energie na vytápění, což elektrokotel v konkurenci dalších technologií vytápění zvýhodňuje.

Pokud nechcete investovat moc

Ceny kvalitních elektrokotlů se pohybují okolo 15 000 Kč a nákladná není ani jejich instalace. Na tento typ kotlů se také nevztahují povinné kontroly a revize, což jejich provoz zlevňuje. Jedná se o poměrně jednoduché zařízení, které nepodléhá téměř žádnému opotřebení. Nemusíte mít proto obavu, že by jeho provoz prodražoval průběžný servis. I přes jednoduchou konstrukci dosahují elektrokotle vysoké účinnosti, jež se u těch moderních pohybuje nad hranicí 99 %.

Chcete modernizovat topení v domě? Poohlížíte se po novém plynovém kotli nebo tepelném čerpadle? Podívejte se na náš tematický web věnovaný tepelné technice