E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Kolik stojí pelety a kdy je dobré je kupovat?

Pro podnikatele Tipy pro vytápění Alternativní energie Moderní technologie
  • Vytápění peletami vychází ve srovnání s elektřinou nebo zemním plynem levněji.
  • Tuna pelet se v zimě prodává za zhruba 6 tisíc korun. Za nižší cenu je pořídíte mimo topnou sezónu.
  • Kotle na pelety díky nízkým nákladům na vytápění instalují nejen domácnosti, ale také firmy.

Trh s peletami v České republice se rozvíjí. Vytápění biomasou je ve srovnání s náklady na zemní plyn nebo elektřinu dlouhodobě levnější. Zatímco za vytápění rodinného domu peletami zaplatíte kolem dvaceti tisíc korun, za zemní plyn vám bude dodavatel účtovat až dvojnásobek. Kotle na pelety si pořizují nejen domácnosti, ale stále častěji také firmy. Rodinám se investice do peletového kotle vrátí většinou za 5 let, firmám často ještě dříve. Na trhu najdete také krbová kamna na pelety.

Nízké náklady na vytápění ale nejsou jediným důvodem, proč se domácnosti i firmy pro ekologické kotle rozhodují. Na rozdíl od kotlů na uhlí vypouštějí ty na pelety do ovzduší nesrovnatelně méně emisí. I proto pořízení kotle na pelety podporují takzvané kotlíkové dotace. Ty jsou ale určené pouze pro domácnosti.

Na pořízení peletového kotle mohou malé i střední firmy dotace též využít, a to v programech Nová zelená úsporám či Podnikání a inovace – program Úspory energie.

Poptávka po peletách roste

Zatímco ještě před několika lety se trh s peletami teprve utvářel, nyní už je stabilizovaný a v Česku působí hned několik výrobců pelet, které vznikají slisováním dřevních pilin do drobných válečků.

Výroba pelet přirozeně kopíruje situaci ve dřevozpracujícím průmyslu. Čím více pilin vzniká, tím více pelet se může vyrobit za nižší cenu. Tempo ale udává i poptávka, která rok od roku roste společně s tím, jak stále více domácností i firem peletami vytápí.

Aktuální cena pelet v Česku

Už několik let se cena jedné tuny pelet pohybuje kolem 6 tisíc korun v zimě a cca 5 tisíc korun v létě. Pochopitelně seženete i levnější pelety, ty ale nemusejí dosahovat takové kvality, tedy i výhřevnosti.

Certifikované pelety se vždy vyrábějí z čistých odkorněných pilin. Kvalitní pelety poznáte podle certifikátu, který se jmenuje ENplus. Pelety nižší kvality vás ve výsledku mohou vyjít i dráž, protože jich nakonec budete muset spálit větší objem.

Sezónní slevy pelet

I certifikované pelety ale můžete pořídit za výhodnou cenu, pokud je budete nakupovat mimo topnou sezónu. Se sezónními cenami výrobci přicházejí během jara a léta, na podzim už ceny pelet zase mohou narůstat.

V každé domácnosti je možné najít spoustu možností pro úsporu energií. Jak jste na tom u vás? Stáhněte si naši brožuru Úsporná domácnost a podívejte, kde a jak můžete doma šetřit elektřinu, plyn i teplo.