E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Často hledaná témata:

Jaké jsou nejčastější druhy LED osvětlení?

Chytrá domácnost Úspory elektřiny Osvětlení Tipy pro firmy

  • Nejčastěji se setkáte s LED žárovkami, bodovými reflektory a pásky.
  • Využití LED žárovek je nejjednodušší – prostě je zašroubujete místo klasické žárovky.
  • Bodové reflektory mají speciální patice, nejčastěji s označením MR16 a GU10.
  • LED pásky jsou flexibilním světelným zdrojem se širokými možnostmi použití. Jejich instalace ale zpravidla vyžaduje jisté znalosti.

LED žárovky – univerzální klasika

LED žárovky jsou již běžně používaným a dostupným světelným zdrojem, jehož provoz stojí jen zlomek nákladů na svícení klasickými žárovkami. Na trhu najdete velké množství LED žárovek různých světelných výkonů – od malých zdrojů vhodných spíš do nočních lampiček po výkonnější žárovky, které můžete použít třeba v lustru. Světelný výkon LED žárovek se určuje v lumenech (lm), pozor také na barvu světla a index podání barev. Více si o technických parametrech LED světel můžete přečíst zde.

LED bodové reflektory – když potřebujete ostré osvětlení

Zejména v pracovních lampách a tam, kde je potřeba intenzivní osvětlení, najdou využití bodové LED reflektory. Ty již obvykle nemají klasický Edisonův závit, ale používají různé jiné patice. Nejčastěji se využívá patice s označením GU10, kterou tvoří dva hruškovité kontakty, nebo patice MR16 se dvěma tenkými trny. Obě patice (ale zejména GU10) jsou určené pro běžné síťové napětí. Bodovou žárovku do patice prostě zasunete (MR16) či v případě GU10 zasunete a mírně pootočíte. Patic pro bodové reflektory je více, často se ale využívají s nízkým napětím 12 V – tedy u svítidel s vlastním externím zdrojem proudu. Typicky jde například o patici G4.

I u bodových reflektorů je potřeba brát v úvahu všechny obvyklé charakteristiky, jako je barva světla, světelný tok a index podání barev. Důležité je rovněž i bezproblémové chlazení LED čipu.

LED pásky – univerzální zdroj světla

Pokud potřebujete osvětlit třeba skříň, polici, vitrínu nebo nějaký kout v kuchyni, můžete využít LED pásky. Jedná se o „nekonečný“ pás s LED čipy, který lze dělit na požadovanou délku a nalepit na místo. LED pásky můžete většinou stříhat běžnými ostrými nůžkami, většinou je však nemůžete dělit libovolně, ale jen v místech k tomu určených. Ta jsou zpravidla nějak názorně označena.

Pro napájení LED pásků obvykle potřebujete stabilizovaný napěťový zdroj. Jeho výhodou je mimo jiné i to, že při zapojování pracujete s nízkým a bezpečným napětím. Napájecí zdroj by měl výkonem odpovídat spotřebě celého pásku (najdete v technických údajích obvykle ve W/m), obvykle se volí zdroj s výkonem o zhruba 10 až 20 % vyšším, než je spotřeba celého pásku. LED pásky se ke zdroji připojují pomocí speciálních konektorů.

TIP

Pojďte s námi změnit svět. Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje nejlepší projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Můžete v ní hlasovat a vyhrát hodnotné ceny, anebo rovnou přihlásit nějaký svůj projekt. Více na webu E.ON Energy Globe.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Domluvte si konzultaci

Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.