E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Co je dobré vědět před výměnou oken?

Pro podnikatele Jak ušetřit na energii Stavební úpravy
  • Výměně oken předchází zásadní rozhodnutí, a to, z jakého materiálu budou okna vyrobena. Nabízí se plast, dřevo nebo hliník.
  • Typ materiálu se odráží na ceně, ale také na životnosti a celkových vlastnostech oken.
  • Dále je vhodné vzít v potaz tepelně-izolační parametry oken.
  • Okna s trojskly lépe tepelně izolují. Často však bohatě postačí kvalitní okna s dvojsklem.

Výměna oken se často řeší ve starších administrativních budovách. Z hlediska energetických úspor se jedná o poměrně účinné opatření. Výměna oken zpravidla doprovází zateplení fasády a další rekonstrukční práce.

Z hlediska užitných vlastností nového okna jsou důležité hlavně tepelně-izolační parametry (hledejte položku součinitel prostupu tepla - čím bude její hodnota menší, tím lépe), schopnost tlumit hluk (index neprůzvučnosti - čím vyšší, tím vyšší zvuková izolace) a propustnost pro světlo a sluneční záření. U větších budov se obvykle kombinují okna s různými parametry – například na jižní stranu se umísťují okna s menší propustností slunečního záření, naopak na severní stranu budovy patří okna s lepšími tepelně izolačními vlastnostmi.

Rám okna: dřevo nebo plast?

Z hlediska kvality tepelné izolace jsou dnešní dřevěná a plastová okna zcela srovnatelná. Kvalitní plastová okna jsou méně náročná na údržbu, dřevěné rámy zase lépe vypadají, a pokud se o ně budete starat, dlouho vydrží. Dřevěná okna jsou stále o trochu dražší, pokud ale srovnáme dřevěný a kvalitnější plastový rám, jejich cena může vycházet velmi podobně.

Pojďte s námi změnit svět. Soutěž E.ON Energy Globe každoročně oceňuje nejlepší projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu i energii. Můžete v ní hlasovat a vyhrát hodnotné ceny, anebo rovnou přihlásit nějaký svůj projekt. Více na webu E.ON Energy Globe.

Kombinace dřeva a hliníku

Dřevěná okna lze také kombinovat s hliníkem, což zvyšuje jejich odolnost. Ze strany interiéru mají okna běžný dřevěný profil, z venkovní strany je dřevo chráněno hliníkovým opláštěním. Hliník dokáže na rozdíl od dřeva lépe čelit povětrnostním podmínkám a slunci, slibuje též jednodušší údržbu povrchu. Poslední variantou při výběru materiálu je samotný hliník. Hliník je jako materiál oblíbený, je lehký a přitom dostatečně pevný. Spojovat ho lze lepením, nýtováním nebo rohováním. Jak již bylo řečeno, dobře upravený hliníkový povrch umí odolávat agresivním vnějším vlivům. Stejně jako u jiných materiálů je i u hliníkových oken možný výběr z mnoha odstínů a barev.

Dvojskla nebo trojskla?

Celková kvalita okna závisí na zpracování, stavební hloubce a typu zasklení. Sklo tvoří v okně největší plochu, proto se na něj při výběru dostatečně soustřeďte. Tepelná izolace skel se dá zvýšit pokovenou vrstvou. Při zasklení se používají dvojskla či trochu dražší trojskla. Ta lépe izolují, ale zase méně propouštějí světlo. Alternativou mohou být také dvojskla s meziskelní izolační folií.

Umístění a tvar budovy

Pří výběru oken rozhoduje rovněž tvar a celková konstrukce budovy. U dřevěných oken můžete narazit na výrobní limity, a to jak z hlediska velikosti, tak i tvaru či členění. U plastových oken je možností víc, protože plast je tvárnější materiál. Ani u komplikovaných tvarů by se ale nemělo zapomínat na dodržení důležitých konstrukčních zásad. Plastová okna se také více doporučují do interiéru se zvýšenou vlhkostí. A nezapomeňte také na vhodné stínění oken.

Sluneční energie má zářivou budoucnost. Když si fotovoltaický systém pořídíte, investice se vám může vrátit už za 7 let. Díky dotacím vás nemusí vyjít na víc než 81 000 korun, některé typy fotovoltaických systémů vám přitom můžou ušetřit až 19 500 korun ročně. Nebojte se ani papírování, všechno vyřídíme za vás.