E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Co je dobré vědět před výměnou oken?

Pro podnikatele
Jak ušetřit na energii Stavební úpravy

  • Výměně oken předchází zásadní rozhodnutí, a to, z jakého materiálu budou okna vyrobena. Nabízí se plast, dřevo nebo hliník.
  • Typ materiálu se odráží na ceně, ale také na životnosti a celkových vlastnostech oken.
  • Dále je vhodné vzít v potaz tepelně-izolační parametry oken.
  • Okna s trojskly lépe tepelně izolují. Často však bohatě postačí kvalitní okna s dvojsklem.

Výměna oken se často řeší ve starších administrativních budovách. Z hlediska energetických úspor se jedná o poměrně účinné opatření. Výměna oken zpravidla doprovází zateplení fasády a další rekonstrukční práce.

Z hlediska užitných vlastností nového okna jsou důležité hlavně tepelně-izolační parametry (hledejte položku součinitel prostupu tepla - čím bude její hodnota menší, tím lépe), schopnost tlumit hluk (index neprůzvučnosti - čím vyšší, tím vyšší zvuková izolace) a propustnost pro světlo a sluneční záření. U větších budov se obvykle kombinují okna s různými parametry – například na jižní stranu se umísťují okna s menší propustností slunečního záření, naopak na severní stranu budovy patří okna s lepšími tepelně izolačními vlastnostmi.

Rám okna: dřevo nebo plast?

Z hlediska kvality tepelné izolace jsou dnešní dřevěná a plastová okna zcela srovnatelná. Kvalitní plastová okna jsou méně náročná na údržbu, dřevěné rámy zase lépe vypadají, a pokud se o ně budete starat, dlouho vydrží. Dřevěná okna jsou stále o trochu dražší, pokud ale srovnáme dřevěný a kvalitnější plastový rám, jejich cena může vycházet velmi podobně.

TIP

Váš osobní energetický poradce - domluvte si osobní či telefonickou kozultaci

Stavíte, či opravujete dům? Zajímá vás problematika úspor energií, solárních technologií, tepelných čerpadel, nebo prostě chcete ušetřit náklady na elektřinu či plyn? Zkuste osobní, telefonickou či emailovou konzultaci s našimi energetickými poradci. Konzultace jsou zdarma. Více informací se dozvíte na našich stránkách Energetického poradenství, kde také najdete kontaktní formulář.

Nebo rovnou využijte naše poradenská centra, abychom probrali úspory energie společně a osobně. Rádi vás uvidíme!

Kombinace dřeva a hliníku

Dřevěná okna lze také kombinovat s hliníkem, což zvyšuje jejich odolnost. Ze strany interiéru mají okna běžný dřevěný profil, z venkovní strany je dřevo chráněno hliníkovým opláštěním. Hliník dokáže na rozdíl od dřeva lépe čelit povětrnostním podmínkám a slunci, slibuje též jednodušší údržbu povrchu. Poslední variantou při výběru materiálu je samotný hliník. Hliník je jako materiál oblíbený, je lehký a přitom dostatečně pevný. Spojovat ho lze lepením, nýtováním nebo rohováním. Jak již bylo řečeno, dobře upravený hliníkový povrch umí odolávat agresivním vnějším vlivům. Stejně jako u jiných materiálů je i u hliníkových oken možný výběr z mnoha odstínů a barev.

Dvojskla nebo trojskla?

Celková kvalita okna závisí na zpracování, stavební hloubce a typu zasklení. Sklo tvoří v okně největší plochu, proto se na něj při výběru dostatečně soustřeďte. Tepelná izolace skel se dá zvýšit pokovenou vrstvou. Při zasklení se používají dvojskla či trochu dražší trojskla. Ta lépe izolují, ale zase méně propouštějí světlo. Alternativou mohou být také dvojskla s meziskelní izolační folií.

Umístění a tvar budovy

Pří výběru oken rozhoduje rovněž tvar a celková konstrukce budovy. U dřevěných oken můžete narazit na výrobní limity, a to jak z hlediska velikosti, tak i tvaru či členění. U plastových oken je možností víc, protože plast je tvárnější materiál. Ani u komplikovaných tvarů by se ale nemělo zapomínat na dodržení důležitých konstrukčních zásad. Plastová okna se také více doporučují do interiéru se zvýšenou vlhkostí. A nezapomeňte také na vhodné stínění oken.

TIP

Ušetřete díky energii ze slunce. Spočítejte si kolik můžete s vlastním solárním systémem ušetřit. Navrhneme vám solární systém na míru, nainstalujeme jej a navíc vám pomůžeme se získáním dotace až 105 000 Kč.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Poraďte se s energetickým poradcem

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem. Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.
Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.