E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Hybridní solární elektrárny ve firmách. Mají smysl?

Pro podnikatele Fotovoltaika Elektřina Moderní technologie
  • Hybridní solární elektrárna se může hodit hlavně pro drobnější provozy. Dobře poslouží třeba na horských chatách, penzionech a tak dále.

  • Jedná se o solární elektrárnu s akumulací energie (baterií), přičemž odběrní místo je zároveň připojeno k distribuční síti.

  • Distribuční síť slouží jako záloha pro případ vysokého odběru nebo vybité baterie.

Hybridní fotovoltaická elektrárna (HFVE) je zvláštním typem ostrovní solární elektrárny, která nedodává elektřinu do distribuční sítě a obsahuje akumulátor pro „uskladnění“ vyrobené elektřiny pro pozdější využití. Ostrovní solární elektrárny se většinou používají v místech, kde není k dispozici elektrická přípojka.

V případě hybridní solární elektrárny sice místo k distribuční síti připojeno je, avšak solární elektrárna je od něj galvanicky oddělena. Systém proto nevydělává výrobou elektřiny, veškerá vyrobená elektřina se musí spotřebovat přímo na místě. To je ale spíš výhoda, protože provozovatel nepotřebuje žádná povolení Energetického regulačního úřadu.

Kvalitně navržená hybridní solární elektrárna může zabezpečit 80 až 90 % spotřeby běžného provozu firmy (osvětlení, kancelář a podobně), přičemž distribuční síť slouží jen jako záloha. To ale platí, pokud nepoužíváte energeticky náročné spotřebiče, jako jsou elektromotory, elektrické pece a další. V takovém případě jsou samozřejmě úvahy o hybridní solární elektrárně jako prostředku k úsporám bezpředmětné.

Sluneční energie má zářivou budoucnost. Když si fotovoltaický systém pořídíte, investice se vám může vrátit už za 7 let. Díky dotacím vás nemusí vyjít na víc než 81 000 korun, některé typy fotovoltaických systémů vám přitom můžou ušetřit až 19 500 korun ročně. Nebojte se ani papírování, všechno vyřídíme za vás.

Klíčovou součástí HFVE je hybridní střídač, který nejenže mění stejnosměrný proud na střídavý stejných parametrů, jaké jsou v běžné zásuvce, ale umožňuje též přepínat spotřebu energie z akumulátoru a distribuční sítě. Hybridní střídač navíc zajišťuje galvanické oddělení HFVE od sítě distributora.

Hybridní solární elektrárny si stále častěji hledají cestu do běžných domácností a v budoucnu se ve větší míře nejspíš začnou využívat i ve firmách. V podnikové sféře je jejich využití zatím vázáno na specifické případy.