Jak měřit kvalitu vzduchu v domácnosti?
Chytrá domácnost Tipy a triky Životní prostředí- Základní informace o kvalitě vzduchu v místnosti vám poskytne domácí meteostanice.
- Koncentraci oxidu uhličitého (CO2) ovšem zjistí jen dražší měřiče.
- Chytrá meteostanice vám ukáže nejen informace o počasí, ale i o teplotě, vlhkosti a kvalitě vzduchu v místnosti.
Jednoduché řešení: Domácí meteostanice
Nejjednodušším způsobem, jak zjistíte základní informace o kvalitě vzduchu v místnosti, je využití běžné domácí meteostanice. Ta vás informuje jak o počasí venku, tak o teplotě a vlhkosti vzduchu ve vašem domě nebo bytě. Domácí meteostanice nejsou drahé, a navíc často dokážou předpovědět i déšť nebo bouřku. Neumějí ale změřit koncentraci oxidu uhličitého (CO2), která je pro kvalitu vzduchu v interiéru klíčová.
Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!
Pozor na vydýchaný vzduch: Měření koncentrace CO2
Pokud doma delší dobu nevětráme, začne se objevovat únava z „těžkého“ vzduchu. Kolem nás se totiž zvyšuje koncentrace oxidu uhličitého, který vydechujeme. Jeho množství můžeme zjistit díky speciálním měřičům. Ty však bývají dražší, počítejte s cenou okolo 3 000 korun. Měřič hodnoty CO2 v místnosti zaznamenává a upozorní vás, když je čas vyvětrat. Můžete ho zapojit i do své chytré domácnosti. Když bude potřeba vydýchanou místnost vyvětrat, systém se o to pak postará automaticky.
Pro náročnější zájemce: Chytré meteostanice
Na trhu najdeme i chytré meteostanice (například Netatmo). Ty sice sledují hlavně venkovní počasí, ovšem kromě toho umějí měřit koncentraci CO2 i hluk v místnosti. Chytré meteostanice se dají běžně propojit s moderními mobilními telefony (iPhone i Android), takže informace můžete sledovat přímo na nich.
Koncentrace CO2 a její vliv na lidské zdraví:
Obsah oxidu uhličitého ve vzduchu se obvykle udává v jednotkách ppm (part per milion), 1 ppm znamená jednu miliontinu celku.
- do 1 000 ppm: úroveň bez nepříjemného pocitu
- 1 200–1 500 ppm: maximální doporučená úroveň CO2 v domácnosti
- 1 000–2 000 ppm: únava, snižování koncentrace, pocit vydýchaného vzduchu
- 2 000–5 000 ppm: bolesti hlavy
- 5 000 ppm: bolesti hlavy, nízká koncentrace, silná únava
- nad 5 000 ppm: nevolnost, zvýšený tep
- nad 15 000 ppm: dýchací potíže, závratě
- nad 40 000 ppm: ztráta vědomí