Co znamená rosný bod v souvislosti se stavbami

  1. Rosný bod ve zdivu je důležitý pro správné a efektivní zateplení domu.
  2. Je to teplota, při níž se vodní pára ve vzduchu zkondenzuje na vodu.
  3. V zatepleném zdivu by se vodní pára kondenzovat neměla, stává se to většinou, pokud dům zateplíte málo.

Proč je to důležité

Ke kondenzaci vody dochází nejčastěji v zimě. V nezateplených domech určitá míra kondenzace vlhkosti ve stěnách příliš nevadí a počítá se s ní. V zateplených budovách by ale voda ve zdivu mohla dělat problémy.

Typickým případem je zdivo obložené pouze tenkou a nedostatečnou vrstvou tepelné izolace. Ve zdivu se sráží vlhkost, zeď je ale zároveň z venku izolací neprodyšně uzavřená. Kondenzovaná vlhkost pak může zdivo narušovat a ve vlhkých domech je nezdravé prostředí

Co je dobré vědět

  • Rosný bod je teplota, při níž dochází k maximálnímu nasycení vzduchu vodními parami, a ty se tak začnou kondenzovat do podoby vodních kapek. Kondenzovaná voda pak většinou začne zdivo ničit. 
  • Na teplotu rosného bodu má vliv hlavně absolutní vlhkost vzduchu. Čím je vzduch vlhčí, tím je k tomu, aby se voda udržela ve formě vodních par, zapotřebí vyšší teplota. Dobrým příkladem je koupelna, kde se mohou začít mlžit relativně chladnější skleněné plochy a zrcadla i při vyšší teplotě a vysoké vlhkosti vzduchu způsobené třeba sprchováním. Vlhkost vzduchu zjistíte vlhkoměrem, který často bývá součástí teploměru nebo meteostanice.
  • Vhodnou prevencí proti kondenzaci vlhkosti ve zdivu je správný návrh zateplení a využívání provětrávaných fasád (konstrukce zateplené fasády se vzduchovou mezerou).
  • S nežádoucí vlhkostí zdiva si lépe poradí také difuzně otevřené (prostupné pro vodní páru) izolační materiály, jako je minerální vlna nebo dřevovláknité desky.

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Mohlo by vás také zajímat:

Co je to zelená elektřina
Zelená elektřina pochází z obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady
Jak funguje odběr zelené elektřiny
Elektřina je jen jedna a ve vašich zásuvkách se při odebírání zelené elektřiny nic nemění.
Víc najdete tady
Jak moc obnovitelné zdroje prodraží elektřinu
V každé kilowatthodině elektřiny automaticky platíte příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady