Co znamená rosný bod v souvislosti se stavbami

  1. Rosný bod ve zdivu je zásadním faktorem pro tepelně-izolační parametry domu.
  2. Je to teplota, při níž dochází k maximálnímu nasycení vzduchu vodními parami, které už vzduch nedokáže absorbovat.
  3. Při dosažení rosného bodu se vodní pára ve vzduchu zkondenzuje na vodu.

Rosný bod je teplota, při níž dochází k maximálnímu nasycení vzduchu vodními parami, a ty se tak začnou kondenzovat do podoby vodních kapek. Kondenzovaná voda pak většinou začne zdivo ničit. Na teplotu rosného bodu má vliv hlavně absolutní vlhkost vzduchu. Čím je vzduch vlhčí, tím je k tomu, aby se voda udržela ve formě vodních par, zapotřebí vyšší teplota. Dobrým příkladem je koupelna, kde se mohou začít mlžit relativně chladnější skleněné plochy a zrcadla i při vyšší teplotě a vysoké vlhkosti vzduchu způsobené třeba sprchováním.

Ke kondenzaci vody ve zdivu vlivem dosažení teploty rosného bodu dochází nejčastěji v zimě. V nezateplených budovách určitá míra kondenzace vlhkosti ve stěnách příliš nevadí a počítá se s ní. V zateplených budovách by ale voda ve zdivu mohla dělat problémy. Typickým případem je zdivo obložené pouze malou vrstvou pěnového polystyrenu, který zeď nedostatečně tepelně izoluje (rosný bod zůstává ve zdivu a vodní pára se zde koncentruje) a zároveň ji parotěsně uzavře.

Vhodnou prevencí proti kondenzaci vlhkosti ve zdivu je správný návrh zateplení a využívání provětrávaných fasád (konstrukce zateplené fasády se vzduchovou mezerou). S nežádoucí vlhkostí zdiva si lépe poradí také difuzně otevřené (prostupné pro vodní páru) izolační materiály, jako je minerální vlna nebo dřevovláknité desky.

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Chci k E.ONu

Mohlo by vás také zajímat:

Co je to zelená elektřina

Zelená elektřina pochází z obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady

Jak funguje odběr zelené elektřiny

Elektřina je jen jedna a ve vašich zásuvkách se při odebírání zelené elektřiny nic nemění.
Víc najdete tady

Jak moc obnovitelné zdroje prodraží elektřinu

V každé kilowatthodině elektřiny automaticky platíte příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady